Uprchlíci krátce po 16. hodině odjeli z ruzyňského letiště autobusy do Brna, Smilovic u Třince a rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy, kde budou dočasně bydlet, seznamovat se s novým prostředím a učit se česky. Po příletu děkovali české vládě a lidem za pomoc.

K viditelně unaveným lidem na letišti jako první promluvil jeden z duchovních otců projektu Dan Drápal. „Vítejte mezi námi, doufáme, že tu najdete nový domov, že tady nejdete přátelství a že tady najdete úlevu od všeho, co jste si museli protrpět," řekl.

Několik uprchlíků pak za celou skupinu s pomocí překladatele děkovalo české vládě. „Děkujeme české vládě a českým lidem, že nás přijali ze země, kde jsme strádali," řekl novinářům dvaatřicetiletý Samir, který v Iráku pracoval jako ředitel školy.

Do Česka přiletěl se ženou a dvěma dětmi. Vděčnost vyjádřila také starší žena, která se slzami v očích popisovala, že teroristé zabili jejího švagra. „Toto bude moje vlast," řekla dojatě.

Přátelské gesto

V příletové hale čekali na uprchlíky zástupci Generace 21 a více než 20 dalších podporovatelů projektu. „Bereme to jako takové přátelské, lidské gesto," sdělila médiím jedna ze čtveřice matek, které přišly i s dětmi.

Těm prý vysvětlily, že do Česka přicházejí lidé, kteří nemají vlastní domov a v jejich zemi se válčí. V dárkových taškách dostali irácké děti sladkosti, plyšová zvířátka nebo fotbalový míč.

Ve skupině je sedm rodin s 16 dětmi a juniory, tři svobodné sestry ve středním věku, dva starší manželé, žena, jejíž manžel byl unesen islamisty, nebo vdova se dvěma syny, z nichž jeden je zdravotně postižený.

Více než polovina z nich zamíří do Brna. Tři lidi se přidají ke dvěma rodinám z Mosulu, které už žijí poblíž Jihlavy. Poslední část skupiny míří do Smilovic, kde proti příjezdu uprchlíků protestovali obyvatelé obce.

Nejdřív azyl, pak práce

Během prvního půl roku se o uprchlíky budou starat organizace, které se zabývají integrací cizinců. Podle ředitele Generace 21 by v té době měli získat azyl a později také práci. „Již v tuto chvíli máme od soukromých podnikatelů a firem řadu nabídek," sdělil Talafant v tiskové zprávě.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky a další je čekají po příletu do ČR.

Přemístění 37 iráckých křesťanských rodin se zhruba 150 lidmi do Česka schválila česká vláda. Právě křesťané jsou skupinou obyvatel, která čelí největšímu pronásledování takzvaného Islámského státu.

První dvě rodiny dorazily do Okrouhlíku 24. ledna, druhá skupina asi čtyř rodin přijela 5. února. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje nadační fond s pomocí svých partnerů a podporovatelů.

Čtěte také: Iráčtí křesťané prchli z válečného pekla. Azyl našli v České republice