O tom, koho SPD podpoří, se okamurovci rozhodnou 9. prosince. S největší pravděpodobností to bude současná hlava státu. Okamura totiž specifikoval, že musí jít o politika, který prosazuje přímou demokracii včetně referenda o vystoupení z EU, nepřipustí ilegální migraci, aktivně bojuje proti islámu a je pro odvolatelnost politiků. Z Okamurových slov vyplynulo, že Zeman všechna tato kritéria splňuje.

Podle sdělení Kláry Pěknicové z tiskového odboru ministerstva vnitra se ke včerejšku zaregistrovalo dvanáct uchazečů o Hrad: „Tři odevzdali petiční archy, dva se prokázali podporou senátorů, čtyři mají podpisy poslanců a tři svoji kandidaturu zatím nepodložili potřebným způsobem.“

OBČANÉ I ZÁKONODÁRCI

Jisté je, že o občany se opírají Jiří Drahoš, Michal Horáček a Miloš Zeman. Ten včera potvrdil, že má 113 tisíc podpisů, což je o sedm tisíc víc než před pěti lety. Kromě eliminace Tomia Okamury se Zeman může pochlubit daleko pozoruhodnějším kouskem. „Odešla mi cukrovka,“ oznámil.

Prezidentští kandidáti

Mirek Topolánek, bývalý premiér za ODS, má spoustu jiných problémů, například přítele Marka Dalíka ve vězení, ale zdravotně je na tom výborně.

KLAUSŮV NE-MARŤAN

K jeho nečekané kandidatuře se pro Deník vyjádřil i druhý český prezident Václav Klaus: „Mirek Topolánek se v nejvyšších politických funkcích dlouho pohyboval, a je tedy v tomto ohledu jasným ne-Marťanem. Rafinované a spektakulární oznámení jeho kandidatury na poslední chvíli vnímám jako zřetelné vybočení z dosavadní nabídky protikandidátů Miloše Zemana. Prostě Mirek Topolánek, jak ho všichni známe.“ Jeho vztah k expremiérovi je složitý. Když Topolánek v roce 2002 na kongresu ODS porazil Klausova favorita Petra Nečase, obletěla republiku SMS zpráva z Klausova mobilu: Absolutně prázdný a falešný Topol. 

Václav Klaus se za Topolánkova vedení občanských demokratů vzdal čestného předsednictví ODS. „Abych probíhající přeměně ODS ze strany pravicové a občanské ve stranu politického středu a stranu spíše lobbyistických zájmů než idejí nestál v cestě, rozhodl jsem se poděkovat vám za titul čestného předsedy a tohoto titulu se dnes, na tomto místě, definitivně vzdát,“ zdůvodnil v roce 2008 své rozhodnutí.

Ke své prezidentské kandidatuře Topolánek podle svých slov sehnal podpisy deseti senátorů.