Historický vlak Winton Train dnes v devět hodin ráno vyrazil z pražského hlavního nádraží na čtyřdenní cestu do Londýna. Vlak připomíná sedmdesátileté výročí hrdinského činu sira Nicolase Wintona.

Ten zachránil z tehdejšího protektorátu 669 převážně židovských dětí tím, že zajistil jejich převoz do Británie. Pro děti tehdy musel opatřit povolení k výjezdu, přijetí v britských rodinách a složit kauci.

Po sedmdesáti letech

Nynější symbolická cesta povede po stejné trase jako v roce 1939, ve vlaku mimo jiné cestují některé z tehdy zachráněných dětí a jejich potomci, Wintonova dcera Barbara a vítězové studentských soutěží vztažených k celé události. Cestující pak 4. září v Londýně přivítá sám Winton.

„Otec nežije minulostí, ale současností. Proto podporuje tento projekt, který nabádá mladé lidi, aby se rozhlíželi kolem sebe a šířili dobro,“ řekla Barbara Wintonová.

Varovat před aktuálními problémy

Také další řečníci také připomněli, že vlak by měl především varovat před aktuálními problémy. „Tento vlak musí upozornit na narůstající extremismus a antisemitismus v Evropě i ve světě,“ řekl například předseda senátu Přemysl Sobotka.

Zachránění, z nichž 16 žije v Česku, mají dohromady asi 5 tisíc potomků. Winton sám na svůj čin nikdy neupozornil, teprve před dvaceti lety vyzdvihla jeho zásluhy historička Elizabeth Maxwellová a nedávno i slovenský režisér Matej Mináč ve filmu Síla lidskosti. Winton byl později povýšen do rytířského stavu a má řadu britských i českých vyznamenání, včetně Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.