A co se vlastně skrývá za zkratkou HPV? Lidské papilomaviry (HPV) jsou skupinou virů napadajících kůži a sliznici člověka, hlavně v oblasti genitálu a konečníku.

Možná jste o nich nikdy neslyšeli, ale HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce, která může způsobit rakovinu děložního hrdla. Ale nejen tu.

„Lidské papilomaviry napadají i jiná místa na těle mužů a žen. Mohou způsobit přednádorové stavy a rakovinu zevních rodidel a pochvy, u mužů pak rakovinu penisu. U obou pohlaví pak může HPV infekce vést k rozvoji análního karcinomu nebo k rakovině hlavy a krku,“ řekl Vladimír Dvořák z České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a člen HPV College.

Prevence na prvním místě

Rakovinou děložního čípku onemocní v západní Evropě deset žen na sto tisíc. U nás je to dvojnásobek. Jak je to možné? České ženy podceňují preventivní prohlídky. A přitom by stačilo, aby si jednou za rok zašly na prevenci ke gynekologovi.

„V České republice funguje v současnosti organizovaný a auditovaný screening rakoviny děložního hrdla, který umožňuje v naprosté většině případů odhalit změny, které nádoru předcházejí. Lze je pak velmi snadno ošetřit. Naopak léčba pokročilých nádorů přináší pacientce výrazný diskomfort a její výsledky nemusí být vždy povzbudivé,“ dodal Vladimír Dvořák.

Patronka projektu, herečka Tereza Kostková proto shrnula projekt slovy: „Náš život jsme povinni si chránit. A většinou máme o svůj život strach, když jsme málo informováni. Proto by se lidé neměli bát chodit k lékaři, neměli by zavírat oči před zdravotními problémy. Měli by si uvědomit, že heslem „když nepůjdu k lékaři, nic mi nenajde“ si škodí jen sami sobě,“ uzavřela Tereza Kostková.

Fakta a čísla o HPV a rakovině děložního čípku

- popsáno je přes sto různých typů HPV
- na světě je v současnosti nakaženo na 630 milionů lidí, tedy více než jedenáct procent lidstva
- nejčastěji se nakazí lidé ve věku 18 až 25 let
- rakovina děložního čípku je celosvětově druhou nejčastější onkologickou příčinou úmrtí žen
- rakovina děložního čípku vzniká v průměru po patnácti letech od infekce vysoce rizikovým typem HPV
- v ČR připadá 19 – 22 případů rakoviny děložního čípku na sto tisíc žen
- každý rok je u nás diagnostikováno 1100 až 1200 nových případů rakoviny děložního čípku
- zhruba 400 českých žen ročně rakovině děložního čípku podlehne
Semináře se zúčastnila i Vanda Hořejší, gynekoložka z Českých Budějovic. Povídaly jsme si spolu nejen o preventivních prohlídkách žen, ale dostaly jsme se i na téma očkování mužů.

Jaké věkové skupiny jsou HPV nejvíce ohrožené?
Onemocněním HPV se jeví jako nejohroženější skupina kolem 25 let, neznamená to však, že by starší věkové skupiny byly z tohoto procesu vyčleněny. Naopak druhá vlna je u žen mezi 40. a 50. rokem.

Mají lidé k této infekci predispozice?
Predispozice zatím žádné zjištěny nebyly, hudbou budoucnosti je primární prevence vakcinací. Momentálně pro každou uvažující ženu je nutností sekundární prevence - screening – tedy jednou za rok gynekologické vyšetření s odběrem cytologie.

Kdy by měly dívky začít chodit ke gynekologovi na preventivní prohlídky?
Prevence je daná zákonem. Preventivní prohlídka by měla být u dívky dovršením patnáctého roku a poté jednou za rok screeningové vyšetření.

Jaké existují vakcíny proti HPV? Mají se nechat očkovat i ženy, které již začaly s pohlavním životem?
Vakcíny existují dvě. Na našem i světovém trhu je to bivalentní vakcína a kvadrivalentní vakcína. Cenově vycházejí nastejno, proto by se ženy i dívky měly poradit se svým gynekologem, v případě dívek před patnáctým rokem se svým pediatrem.

Dosud jsme mluvily jen o ženách. HPV se však mohou nakazit i muži. Měli by se tedy očkovat i oni?
Samozřejmě. Kdyby se to vzalo ad absurdum, tak sto procent očkovaných mužů znamená nulová HPV infekce žen.

Kolik korun si mají připravit ti, kteří by se chtěli proti HPV nechat naočkovat? Hradí vakcíny i pojišťovny?
K očkování jsou potřeba tři dávky. Jedna vakcína vychází kolem tří tisíc. Lékovou politiku si jednotlivé pojišťovny upravují samy.

Měl by přispívat na vakcíny i stát?
V těchto dnech probíhá debata v parlamentu, že by se měly hradit vakcíny pro skupinu dívek ve věku 13 – 14 let. Uvidíme tedy, jak to dopadne.

VERONIKA CÉZOVÁ