Podle dánského velvyslance v České republice Christiana Hoppeho je Praha obecně u dánských turistů oblíbená, každoročně jich do české metropole přijede kolem dvou set tisíc. Masové zájezdy mládeže v době jarních prázdnin jsou ale relativně nový trend. „Praha je velmi hezké město, mládež však láká také levné pivo," cituje ambasadora dánský deník Bergenske Tidende.

„Především v osmém a devátém týdnu v roce máme rušno. Pro mnohé je výlet do Prahy alternativou jarních prázdnin na lyžích," potvrzuje pro list Jyllands-Posten Kristian Aksel Nielsen z vedení cestovní agentury Rejsemaegleren. Loni tato agentura vyslala do Prahy 2500 mladých Dánů, letos toto číslo vzrostlo na 10 tisíc.

Odpovědnost je na rodičích

Podle představitelky Dánské lidové strany Liselott Blixtové svědčí tyto zájezdy o nechvalně proslulé dánské kultuře pití alkoholu. „Jestli si mládež myslí, že je to nějaké štěstí vyrazit si do Česka a opít se tam namol, je něco špatně," konstatuje. „Do značné míry ale odpovědnost spočívá na rodičích," dodává. V těchto názorech se s Blixtovou shodují i mnozí dánští diskutéři na internetu.

„Svět, ve kterém žije dánská mládež, a to, jak se chová, je vzdáleno světelné roky od chování mladých lidí v ostatních evropských zemích, co se týče konzumace alkoholu či jejích následků. V Praze jsou chováním mladých Dánů otřeseni. Mám silný pocit, že v Dánsku se něco podobného vůbec neřeší. Bude to jen přirozený vývoj, že postupně převezmou pracovní místa v Dánsku obyvatelé východo- a středoevropských zemí, kteří si dokážou zaměstnání vážit," píše ve svém příspěvku v diskusním fóru listu Jyllands-Posten Jens Ole Christiansen.

Napadení nožem i rvačka o dívku

K nekontrolovanému řádění dánské mládeže v Praze přitáhly v minulých dnech pozornost dvě rvačky, které skončily vážnými zraněními. S šokujícími zážitky se vrací domů student gymnázia Nikolai Toftegaard. Ten byl pobodán v noci na pondělí před nočním klubem v centru Prahy, podle svých slov se stal obětí skupiny asi sedmi dánských opilců, ačkoli se předchozí rvačky na diskotéce neúčastnil. „Drželi mě pevně a jeden z nich vytáhl nůž. V tu chvíli mne napadlo, že jestli jim neuniknu, bude po mně," vypráví Toftegaard.

Druhá násilná rvačka se strhla ve čtvrtek ráno v pražském hotelu Panorama. Spor prý byl o jednu z dívek, která byla členkou zájezdu. Za pachatele svědci označují dánského mladíka tureckého původu, který po činu z hotelu uprchl.

„Nejprve přiběhla do recepce jedna dívka s voláním o pomoc. Za ní vyšel z výtahu chlapec, který utržil několik bodných ran. Do zad, do břicha. Ve výtahu byla krev, na podlaze ve vstupní hale byla krev," popsal situaci 18letý Marcus Thomsen, žák obchodní školy v dánském Naestvedu.

Cestovní agentura nepřijela

Podle dánských studentů do hotelu brzy ve velkém počtu dorazili čeští policisté. Terčem stížností se ale stala zmíněná cestovní agentura Rejsemaegleren. „Po incidentu jsme volali do kanceláře Rejsemaegleren. Slíbili, že přijedou do našeho hotelu, ale neudělali to. Teď nás veze autobus domů," vypověděla Andrea Knudsenová, která byla jednou z dívek, jež oběti po útoku pomáhaly.

I další klienti firmy Rejsemaegleren, která se na zájezdy pro žáky vyšších ročníků gymnázií a obchodních škol zaměřuje, popisují zájezdy jako chaotické a špatně organizované. Poukazují na autobusy s řidiči, kteří neznají cestu a neumějí mluvit dánsky ani anglicky, nekompetentní, či někdy opilé průvodce, nefungující telefonní čísla pro nouzové situace.

Společnost Rejsemaegleren tvrdí, že všichni její zákazníci jsou spokojení. „Všichni hosté jsou šťastní, v Praze je bezpečno. V ulicích hlídkuje policie, je to bezpečné místo k pobytu," citovala jednoho z průvodců kanceláře dánská tisková agentura Ritzau.

(Redakce)