Nelíbí se jim snahy o uzákonění adopcí homosexuálními páry. Akci podpořilo Hnutí pro život, které rovněž nesouhlasí s „oslavou homosexuality".

Křesťané se setkali na rohu ulic Washingtonova a Politických vězňů, odkud směřovali Panskou na Ovocný trh a dále Rytířskou do Skořepky. Jejich cílem byl kostel sv. Jiljí, kde zhruba po hodině putování následovala bohoslužba. Motto pochodu „Rodina je základem společnosti a existence národa" nesli účastníci na transparentu v čele průvodu. Jejich cestu, která se obešla bez incidentů, jistil zhruba stejný počet policistů a členů antikonfliktní­ho týmu.

Dítě není problém

„Máme pocit, že tradiční rodina, hodnoty a témata s tím spojená nejsou v naší společnosti dostatečně hájeny a nějakým způsobem dostatečně prezentovány. Proto tuto akci pořádáme," řekl Jan Gregor místopředseda Mladých křesťanských demokratů, kteří se snaží prosazovat křesťanské hodnoty v politice. Upozornil, že nad jejich akcí převzali záštitu místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek a poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Bělobrádek krátce promluvil k účastníkům pochodu na zastávce před Stavovským divadlem a zvýraznil nutnost tolerance. „Na tento pochod chodím pravidelně proto, že není proti něčemu. Domnívám se, že rodina či manželství by měly mít ve společnosti exkluzivitu, měly by být podporovány, jak si zaslouží. Například podpora rodinám s dětmi by se neměla redukovat jen na sociální dávky, protože dítě není sociální problém," uvedl.

Máme své hranice

Papež František vyzval loni římskokatolickou církev, aby homosexuály a rozvedené osoby zahrnovala milosrdenstvím. Náboženští představitelé by měli podle něj být otevřenější a chápavější, neměli by se chovat jako chladní a dogmatičtí byrokraté.

„S papežem Františkem souhlasíme. Souzníme s jeho názorem a registrované partnerství nám nevadí, stejně jako happeningy typu Prague Pride. Vyznáváme však určité hranice - vadí nám například adopce či osvojení dětí v rámci homoparentálních rodin. Tato témata už nám vhodná nepřijdou," komentoval to dnes Gregor.