VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlužníci: Problémy se splácením pociťujeme, až když přijde exekutor

Praha 2 - Dvaačtyřicetiletá Irena si s manželem vzala dva úvěry na rekonstrukci manželova domu. Krátce nato se ale rozvedli. Jeden úvěr byl psaný na ni, druhý na oba dva. Po rozvodu manžel sice platí úvěr, který byl psaný na oba. Jenže ten je menší.

5.12.2014 1
SDÍLEJ:

Dluhová poradkyně Alena Doubková, která pracuje v obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni.Foto: DENÍK/Veronika Cézová

Rodinný domek, na který Irena platila úvěr, naopak prodal. Dluh ale nedoplatil… Irena zůstala sama s dítětem. A ačkoli jí manžel alespoň platí výživné, finančně na tom není vůbec dobře. Práci má jen na půl úvazku, čímž není schopná svůj dluh splácet. Nyní se dluh dostal do stádia soudního vymáhání.

„Věřitel po Ireně požaduje splátky 8 500 korun měsíčně. Ty jsou pro ni ale nereálné, protože si vydělává 5 500 korun a zbytek na živobytí, má dávky hmotné nouze a výživné na dítě,“ přiblížila stav Ireny dluhová poradkyně Alena Doubková.

A co Irenu dovedlo do této bezplatné poradny? Až exekuce. Dluh už vyšplhal i s úroky na 440 tisíc korun. Zaměstnanci poradny také vypočítali, že jen úroky 
z prodlení rostou měsíčně 
o čtyři tisíce korun.

Se splácením bude pomáhat rodina

Jak z dluhové pasti ven? Nejlepším (a jediným) řešením je v současné době oddlužení. „Jelikož ale nemá dostatečně velký příjem, než se jí ho podaří sehnat, bude jí se splácením pomáhat rodina,“ říká Alena Doubková.

Co pro dlužníka takové oddlužení prakticky znamená? Řeší se buď splátkovým kalendářem, nebo prodejem majetku. Záleží na tom, co je pro věřitele výhodnější. Vůbec tedy nezáleží na tom, jak to chce dlužník.

„Spousta lidí, kteří mají například vlastní byt a mají dluhy, které vůbec nemusejí souviset s bytem, se domnívají, že když půjdou do oddlužení 
a nabídnou věřitelům splátkový kalendář, mají vyhráno. Ale ve chvíli, kdy je pro věřitele výhodnější prodej dlužníkova majetku, soud rozhodne o prodeji majetku. Jsou třeba bez dluhů, ale najednou i bez bydlení,“ vysvětluje dluhová poradkyně.

Prodej majetku u Ireny ani nepřicházel v úvahu. Žije 
v obecním bytě se základním vybavením a má příspěvek na bydlení. Její bratr tak za ní do doby, než si najde práci s větším příjmem, bude platit měsíční splátku čtyři tisíce korun.

Lidé si často lepí dluhy jinými dluhy

Zaměstnanci Poradny při finanční tísni dokázali Ireně poradit, jak s dluhy dál během jediného sezení. Tomu ale samozřejmě předcházel telefonický kontakt, ve kterém je potřeba budoucí klienty poradny vyzpovídat. O jaký problém se jedná, jak velké dluhy má, kolik dělají měsíční splátky, či jaké si má s sebou přinést doklady.

Většina klientů, kteří do poradny přicházejí, si lepí dluhy jinými dluhy, nemají přehled o tom, kolik splátek by měli platit, kolik dluhů mají… 
„A často nám také říkají: Mám exekuci, musím ji rychle vyřešit. Ale když se jich zeptáme, jestli mají i další dluhy, většinou je odpověď stejná: Ano, ještě několik, ale ty teď řešit nepotřebuji. Já musím vyřešit hlavně exekuci!“

Jak ale poradkyně upozorňuje, vyřešit jednu exekuci samostatně zpravidla nemá smysl, pokud má dotyčný další dluhy. „Ptáme se jich také, kdy začali pociťovat, že mají problémy se splácením. Téměř všichni se shodují, že se pro ně dluhy staly problémem ve chvíli, kdy u nich zaklepal exekutor. Neuvědomují si, že to už je pozdě…“

Poradna při finanční tísni ve zkratceLogo seriálu Deníku Pražské neziskovky.Od roku 2008 radí, jak se dostat z dluhů. Specializací Poradny při finanční tísni je oddlužení – osobní bankrot, který zpracovává zdarma.

Provozuje také pondělní bezplatnou poradenskou linku 800 722 722, pořádá i semináře a školení pro školy, ústavy, obce nebo firmy.

Poradna má jedenáct dluhových poradců, kteří mají bohaté zkušenosti – vedli již tisíce rozhovorů s klienty. Všichni se dlouhodobě pohybují 
v problematice dluhů, znají právní prostředí i praxi. V případě potřeby stačí jen zvednout telefon a domluvit si s poradci schůzku.

Poradnu financují hlavní banky a stavební spořitelny působící na českém trhu a nadace Erste Stiftung z Rakouska.

V celé České republice je celkem devět poboček, které dohromady stojí cca deset milionů korun ročně. Pražská pobočka se nachází v Americké 22 v Praze 2.

Nepřehlédněte: Velký úspěch Deníku: seriál Pražské neziskovky získal hlavní cenu

Autor: Veronika Cézová

5.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení