Co vše otužilectví obnáší a proč si otužilci přejí sebrání čertem, prozradil Tomáš Prokop, předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha.

Jaké počasí je pro otužilce ideální?

Jakékoli se sněhem. Pokud je nasněženo, tak je to vždy fajn, protože máme zimní kulisu. Zároveň je dobré, když voda není taková, jako byla v Praze o Vánocích, kdy její teplota byla téměř sedmistupňová. Vhodné podmínky jsou, když je teplota vody pod čtyři stupně Celsia. Dobré je, když neprší, jelikož je to nepříjemné. Avšak otužilci by měli být připraveni zvládnout jakoukoli nekomfortní situaci, proto by nemělo vadit ani sychravé počasí či studený vítr.

Říkáte, že ideální teplota vody je do čtyř stupňů Celsia. Existuje nějaký limit, jakou nejnižší teplotu má mít voda, aby do ní ještě mohl otužilec vstoupit?

Dokud voda nezamrzne, tak do ní lezeme. Voda může mít až mínus tři stupně, pokud je proudící nebo slaná. Pokud voda zamrzne a led lze prosekat, vstoupíme do ní také. Hranice není, popřípadě je tvořená ledem. Naopak s maximální teplotou, při které se dá ještě mluvit o otužileckém plavání, je to tak, že je ohraničená sezonou, kdy se konají zimní otužilecké soutěže v otevřených vodách, což je od října do dubna. Jakákoli voda, která je v té době v tuzemsku, je případně vhodná pro otužileckou soutěž.

Jak soutěž vypadá?

Jde o seriál soutěží, který začíná první říjnovou neděli na řece Punkvě, kde se plave v krápníkové jeskyni. Zde plaveme bez měření času, ale už se jedná o součást Českého poháru v zimním plavání. Další soutěže jsou potom skoro každou sobotu až do začátku dubna. Jde zhruba o 25 až 28 soutěží. Plavec, který získá nejvíc bodů na 10 jeho nejbodovanějších soutěžích, se stane vítězem poháru. Také je jednou za rok Mistrovství České republiky ve volném a prsařském způsobu.

Závod je plaváním na čas na určitou vzdálenost. Proč se plave maximálně tisíc metrů?

Ve vodě nemůžeme jako otužilci být déle než 22 minut, pokud jde o nejledovější vody. V teplejších až půl hodiny. Když by se plavalo více než kilometr, lidé by do stanoveného limitu vzdálenost nemuseli uplavat. Plavat třeba pět kilometrů v ledové vodě nejde.

Soutěže se může zúčastnit kdokoli?

Pokud chce člověk závodit, musí být registrovaný prostřednictvím jednoho z oddílu v Českém svazu plaveckých sportů. Poté musí podle pravidel zimního plavání splňovat jistá kritéria, aby mohl plavat stále delší tratě. Ze začátku lze závodit jen na trati dlouhé 250 metrů ve vodě do osmi stupňů Celsia. Pokud by chtěl plavat na delší vzdálenost, musí si nejdříve zaplavat ve vodě do čtyř stupňů, aby získal nejnižší otužilecký výkonnostní stupeň. Lze se také domluvit s pořadatelem soutěže na takzvaném plavání „mimo soutěž", a to zpravidla na kratších tratích a při předložení lékařské prohlídky a předchozím prokázání otužilecké připravenosti.

Můžete výkonnostní stupeň více přiblížit?

Je třetí, druhý, první a mistrovský stupeň a každý z nich určuje, na jakou maximální vzdálenost v jak konkrétně studené vodě může člověk při závodech plavat. Postupně lze plavat tratě dlouhé 250, 500, 750 a tisíc metrů. Na další stupeň se může člověk posunout, pokud uplave v tu chvíli pro něj maximální povolenou vzdálenost ve stojaté vodě do čtyř stupňů Celsia.

Otužilci mají každý týden tréninky. Co obnáší?

Scházíme se v pražském Braníku třikrát týdně a plavci vždy přinejmenším po dvou lezou do vody, aby se zajišťovali, a jsou v ní podle svého uvážení. Někdo pět minut, jiný třeba dvacet. Samozřejmě záleží i na tom, zda do vody jde člověk v září nebo v lednu. V září i přes léto je Vltava poměrně chladná díky Vltavské kaskádě, protože k nám jde ze Slapské přehrady studená voda. I během letních měsíců tak může mít voda třeba 16 stupňů Celsia, což je pro otužování dostatečné. Včera zase měla voda okolo dvou stupňů.

Za trénink jde otužilec do vody jen jednou, či se může jít po třeba minutě někam ohřát a pak jít zase do studené vody?

Pravidlem je, že se chodí jen jednou, což je pro některé nováčky překvapivé zjištění. Chodit do vody opakovaně nedělá tělu dobře, je to zbytečná začátečnická chyba. Pokud chce někdo prohlubovat otužilost, tak nikoli opakovaným vstupem do vody během tréninku, ale chodit tam na delší časové úseky. Poprvé by měl jít člověk do zimní vody přibližně na minutu. Když jste tam kratší dobu, nemusí se tělo stihnout adaptovat. Právě první minuta je vždy ta nejhorší, protože se tělo jakoby sevře a je třeba se nezaleknout, počkat a rozdýchat se. Po 30 až 60 sekundách sevření povolí a člověk má pocit, že tam může zůstat déle. Nováček, by však měl i tak po minutě odejít, protože neví, jak na něj chlad zapůsobí.

Jak často by měl člověk chodit do vody?

Trénovat by měl ideálně dvakrát, nanejvýš třikrát za týden. Víckrát už je pro tělo nadbytečná zátěž. Tělo potřebuje určitý čas na regeneraci, aby se z energetického šoku vzpamatovalo..

Platí to i pro ledové sprchy?

To je něco jiného. Sprcha je jinak intenzivní a meze se u ní se nekladou. Je vhodné se sprchovat ráno nebo i večer, a kdo má tu odvahu a chuť, lze i kombinovat s plaváním. I kdyby se však člověk jen sprchoval, má to zdravotní přínos. Sprchování zároveň působí pozitivně na hlavu, o které je převážná část otužování. Člověk si zvyká na překonávání nepříjemných pocitů, a když jde pak do otevřené vody, už je připraven. Je však dobré se sprchovat úplně ledovou vodou, která teče z kohoutku. Někteří lidé si myslí, že se otužují, když si dají jen chladnější sprchu. Jenže voda má teplotu třeba i 30 stupňů Celsia, což je sice nepříjemné, ale o výrazné otužování nejde. Voda je pořád relativně teplá.

Přibývá otužilců?

Ano. Stále je jich víc a víc. Přibývá i mladých lidí, kteří se otužilectví věnují. Ať už je člověk nováček nebo zkušený otužilec, musí každý rok absolvovat lékařskou prohlídku, při které se prověřuje hlavně správná funkčnost srdce. Zdravotní stav je jediné omezení, jinak se otužování můžete začít věnovat klidně i v 80 letech.

Mohou i děti?

Ano. U miminek by to však mělo být jen studenou žínkou, a na závěr vlažnou sprchu. Dětem při oblékání dávat o vrstvu méně. Plavání ve studených řekách je možné už ve věku kolem 10 let, ale se sportovním otužováním je lepší začít až po dosažení 15 let, kdy už má člověk zpravidla vyvinutou termoregulaci.

V neděli byl v Braníku křest otužilců, který podstoupilo 32 nováčků. Jak ceremonie vypadá?

Při křtu se lije nováčkovi vltavská voda za krk. Pokud chce mít rituál pestřejší, přinese si kostky ledu. Při lití vody řekne vždy křtitel „Zlom vaz!" a křtěný odpoví buď „Vem tě ďas!" či „Vem tě čert!". Obě odpovědi se tradičně používají. Následně si jde zaplavat do Vltavy.

Má „Vem tě ďas" něco společného s herectvím, kde se podobná slova používají jako reakce na popřání štěstí před představením?

Tak to nevím. Jde o historicky zažitou formulku, která se používá už od začátku otužileckých křtů v Praze, kdy se takto křtilo už za Alfreda Nikodéma (díky němu se v Praze uskutečnilo první veřejné zimní plavání, a to v roce 1923 - pozn. red.).

Jaké jsou výhody otužilectví? Chodí člověk třeba v prosinci v kraťasech?

Pokud se projevuje tak, jak jste popsal, jde spíše o projev exhibicionismu, což mi není moc sympatické. Sice jsme sportovní oddíl, který funguje na otužilecké bázi, ale neprezentujeme se jako individua, která na sebe chtějí upozorňovat. Jsme prostě plavci, kteří zvládají chlad.

Jak se zvládání chladu projevuje v běžném životě?

Nejdéle do dvou měsíců se na začátečníkovi projeví pozitivní změny. Ubudou mu příznaky nachlazení, jako je ucpaný nos či škrábání v krku. Já, když jsem s otužováním začal, jsem tyto příznaky vůbec neměl asi prvních pět let. Obecně otužilý člověk není často nemocný, nezaskočí ho náhlé změny teplot, jako když například v parném létě vstoupíte do klimatizované místnosti, ale otužování má i mnoho dalších zdravotních přínosů. Tím, že se člověk otužuje, se však občasnému onemocnění nevyhne. Podle mých zkušeností však nemoc netrvá tak dlouho a intenzivně, jako kdyby se člověk neotužoval.

Tomáš Prokop v číslech40 - tolik let je Tomášovi Prokopovi

1996 - před 20 lety se začal sprchovat v ledové vodě

1998 - po dvou letech otužování ve sprše se vsadil s kamarádem, kdo uplave Memoriál Alfreda Nikodéma. Od té doby je i členem otužileckého klubu

13 - tolik let memoriál pořádá. V roce 2016 to bude 70. ročník této akce

2003 - tohoto roku se stal předsedou I. plaveckého klubu otužilců Praha, který dnes čítá 253 členů

0 - tolik stupňů Celsia měla nejstudenější voda, ve které plaval

7 - před tolika lety se seznámil se svou manželkou, s níž se oženil ve studené vodě

2 - obě jeho dcery jsou také vedeny k otužilectví

Čtěte také: Přes třicet otužilců si na Tři krále zaplavalo u Karlova mostu