"Vnímáme, z našeho pohledu neuspokojivě, dlouhodobý, a bohužel prohlubující se, názorový nesoulad," stojí ve výpovědi. Má se týkat například dokončení privatizace bytů, grantů na obnovu domovního fondu, zvyšování nájemného, personální situace na úřadě, obecného pohledu na soukromé vlastnictví a podnikání, a především způsobu řízení chodu úřadu. Pod výpovědí je podepsán první místostarosta Petr Hejma za STAN, Michal Caban z Iniciativy občanů a Petr Burgr za KDU-ČSL.

Koalice čtyř subjektů, do které patří ještě Zelení, ale může skončit už na úterním zastupitelstvu, pokud vznikne jiná většina. které se koná v úterý od 16.00.

Jak upozornil starosta Pavel Čižinský (ve volbách vítězná Praha 1 sobě), výpověď ještě automaticky neznamená konec koalice. „Výpovědní doba je podle smlouvy jeden měsíc, během kterého uděláme všechno pro udržení současné koalice. Výpověď koaličního partnera rozhodně bereme velmi vážně. Vyslechneme si jeho návrhy a budeme společně hledat řešení,“ uvedl starosta.

Pozor na návrat "starých pořádků"

Čižinský v té souvislosti varoval před „návratem starých pořádků“, v narážce na podezřelé privatizace bytů z minulého období. O udržení dosavadní radniční vlády stojí i ve volbách třetí Piráti. Ti přiznávají neshody při spolupráci, argumenty pro zachování koalice mají ale podobné jako starosta Čižinský. 

"Nechceme návrat praktik, které na radnici vládly v éře minulého starosty Oldřicha Lomeckého, jenž se neštítil “rozdávat” byty z městského bytového fondu svým známým pod cenou, spolupracovat s hazardní lobby, nebo plánoval privatizovat nemocnici Na Františku,“ uvedl zastupitelský klub Pirátů Prahy 1.

"Situaci ale zdaleka nevnímáme jako finální, hodláme se současným vedením Prahy 1 dále diskutovat o vzájemných názorových nesouladech a především se pokusit hledat společná řešení, jelikož současnou koalici stále vnímáme jako to nejlepší povolební uspořádání, které mohlo dle volebních výsledků na Praze 1 vzniknout. Uděláme vše pro to, aby současné uskupení pokračovalo v započaté práci, jsme přesvědčeni, že už za první rok se udělalo obrovské množství dobré práce pro Prahu 1," doplnili Piráti. 

Diskusi vyvolal radní Bodeček

Diskuse o fungování koalice v Praze 1 v minulých týdnech vyvolal pirátský radní David Bodeček, který odeslal koaličním partnerům otevřený dopis s kritikou dosavadní spolupráce a fungování úřadu městské části. Vyvolalo to jednání, na základě kterých minulý týden uvedl, že ve funkci radního zůstane. Podle zástupců My, co tady žijeme nicméně jeho výhrady, se kterými se ztotožnili, stále platí a dojednané řešení považují za kosmetické.

Loňské volby v první městské části vyhrála Praha 1 Sobě, která získala šest mandátů v 25členném zastupitelstvu. Druhá byla ODS s pěti křesly a třetí Piráti se čtyřmi mandáty. Volební koalice My, co tady žijeme obsadila rovněž čtyři křesla. TOP 09, která v minulém volebním období vládla společně s ODS a ČSSD, získala tři mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se dvěma křesly a Zelená pro jedničku s jedním.