close Návrh křesla vypracoval Josip Plečnik v letech 1923–1925 pro prezidenstskou pracovnu na Pražském Hradě zoom_in

Třetí bylo dosud nezvěstné, objevilo se v jedné soukromé domácnosti.

Před deseti lety se Hradu podle České televize podařilo jedno z křesel vydražit zpátky za 180 tisíc korun a nakonec získat do vlastnictví i druhé z nich. Zda-li se o totéž pokusí v neděli s posledním kusem, nechtěli zástupci Pražského hradu prozradit. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček sdělil, že v této záležitosti „nedisponuje žádnou informací".

Spolu s Masarykovým křeslem se v dražbě Aukčního domu Sýpka objeví i další kousek z pracovny Pražského hradu, a to intarzovaný psací stůl z 19. století. Zájemce za něj musí nabídnout minimálně 280 tisíc korun. Nejdražší položkou bude ale Zátiší s kukuřičným klasem od Emila Filly, olejomalba z roku 1924 se začne dražit na částce 3,8 milionu korun.

K mání jsou i další umělci

Aukční dům zařadil do dražby i práce řady dalších známých výtvarníků. Je mezi nimi mimo jiné obraz malíře Vojtěcha Hynaise Dívka se zrcadlem, olejomalby Václava Brožíka Holandský patricij a Venkovský hoch s kloboukem nebo několik olejomaleb Antonína Hudečka či koláží Jiřího Koláře.

Ze současných tvůrců se v aukci objeví práce Krištofa Kintery, Tomáše Císařovského, Jakuba Špaňhela, Aleše Lamra nebo Jiřího Georga Dokoupila, který rozměrná plátna maluje pomocí kouře a sazí, obarvených mýdlových bublin, pneumatik nebo filmových políček.