Původ tohoto stavebního materiálu hledejme v malé severočeské obci Údlice u Chomutova. Právě tam židovský hřbitov posloužil koncem sedmdesátých let jako zásobárna stavebního materiálu pro připravovanou rekonstrukci ulice Na Příkopě v době budování metra trasy A.

Náhrobky převážně z černé žuly

„O tom, že za minulého režimu se u nás náhrobky rušily a někam se odvezly, jsem slyšel. Třeba možná do Prahy, ale potvrdit to s určitostí vzhledem k svému věku i době nemohu," sdělil Miloš Pavlík, starosta obce Údlice s tím, že zhruba jednou ročně údlický hřbitov někdo z pražské židovské obce navštíví.

Že náhrobky z daného místa na stavební účely opravdu mizely, potvrdil Mojmír Malý ze Správy budov a hřbitovů Židovské obce v Praze.

„Víme o původu náhrobků z údlického hřbitova. Byly převážně z černé žuly a tehdejší režim s Židovskou obcí příliš nediskutoval. Jednoduše přijeli kameníci, náhrobky si odvezli a rozřezali na požadovanou velikost. Přesto se v dlažbě v ulici Na Příkopě několik kostek s nedokonalým přebroušením hebrejského písma našlo. Po listopadové revoluci jsme podobným aktivitám učinili přítrž," vysvětloval Malý.

Minulý režim podle Mojmíra Malého použil ideologický nátlak tím víc, když společnost byla prolezlá všudypřítomnými estébáky.

„Prostě si soudruzi vzali, co chtěli a kdo se zpěčoval, podle toho s ním jednali. Krom toho že režim nenáviděl náboženství všeho druhu," doplnil Malý.

Náhrobek přece ještě není hrob

O tom, zda by se dlažba z etických a zřejmých důvodů měnila, radnice Prahy 1 neuvažuje. „Těžko si dnes dovedu představit, že na pěší zóně budeme hledat dotyčné kostky z někdejších náhrobků a měnit je za jiné. Minulost proto musíme vnímat s tím, že podobným excesům je třeba v budoucnu zabránit," řekl starosta Oldřich Lomecký.

O existenci dlažby z někdejších náhrobků, jak sdělil, doposud neměl ani ponětí a je touto informací značně překvapen.

Stejný údiv vyjevily i oslovené osoby. „Domnívám se, že si z těch vyrabovaných hřbitovních náhrobků asi někdo udělal zlatý důl. Že teď šlapeme po něčí památce, bych zase tak drasticky neviděl. Náhrobek přece není samotný hrob," zamyslel se Miroslav Brejša z Prahy 9. Nicméně střet etických pravidel podle něj tady určitý přesto je.

Poněkud radikálnější názor na současnou mozaikovou skladbu dlažby v diskutované ulici Na Příkopě měl důchodce Karel Hruška. „Osobně to považuji za neskutečnou lumpárnu. Komunisti prostě ukradli cizí majetek a navíc Židům, kteří si už tak prošli za svou existenci obrovskými útrapami," rozčileně pokyvoval hlavou.

O generaci mladší stavař Marek Jordán z Prahy 8 si prý pěší zónu prošel nepočítaně, ale po čem šlape, to by ho údajně ani ve snu nenapadlo.

„Jsem opravdu překvapen a až do ulice Na Příkopě zase budu mít cestu, určitě si na tuhle informaci vzpomenu. Příčí se mi hanobit jakoukoliv památku, ať už je zneuctěná v podobě dlažební kostky či jakkoliv jinak," sdělil své dojmy Jordán.

V šedesátých letech se Příkopy staly symbolem neutěšené dopravní situace. Místo proslulo dopravními zácpami, které nebraly konce.

V roce 1977 však přišel radikální zvrat. Začalo se stavět pražské metro, jehož linka B vede v podzemí a kopíruje ulici téměř po celé její délce. Tramvajová trať, která byla stará téměř sto let, byla na začátku července 1985 zrušena, stala se nepotřebnou a rušná městská třída se proměnila v pěší zónu.