Šedivou a nepříliš vábnou budovu Divadla Na Fidlovačce v Nuslích ozdobí graffiti, tedy to legální.

Šedivá plocha láká

Těch nelegálních se v posledních letech objevuje na divadle velké množství, budově například vévodí obří hlava Homera Simsona (na snímku). Proto vznikl nápad, jak se jich zbavit.

„Budova je permanentně posprejovaná a pokreslená. Část financí, vynaložených na odstraňování graffiti, dostaneme od pojišťovny, ale zbytek musíme hradit z našeho rozpočtu,“ popisuje situaci Žaneta Pilařová, mluvčí Prahy 4, která je zřizovatelem divadla. „Sprejery patrně lákají rozsáhlé rovné a šedivé plochy,“ dodává Brita Bendová z Divadla Na Fidlovačce.

Na zničení fasády stačí málo

To se nelíbí ani mnohým návštěvníkům. „Představení bylo výborné, ale překvapil nás exteriér divadla. Graffiti je na zdech i na dveřích. Divadlo by se mělo starat o svůj vnější vzhled,“ říká jeden z diváků Tomáš Doležel.

„Na přestříkání fasády jsou potřeba statisíce korun, ale na její zničení stačí jenom pár vteřin a několik pilných chlapců,“ reaguje ředitel divadla Tomáš Töpfer.

Sprejeři v mezích zákona

Proto radnice Prahy 4 společně s divadlem přišly s nápadem, jak se sprejerů zbavit – dát jim k dispozici část plochy divadla. „Doufáme, že když bude divadlo pokryté schváleným graffiti, ostatní nebudou ničit práci svých kolegů. Samozřejmě se bude jednat o nějaké graffiti s divadelní tematikou, které schválí jak divadlo, tak Praha 4,“ pokračuje Pilařová.

Vše je zatím v jednání. Radnice již kontaktovala některé sprejery. „Nesmí to být moc výrazné graffiti, hlavně barevností. Přemýšleli jsme o vínové, což je naše divadelní barva. Zajímavé by bylo, kdyby se na zdi objevila například divadelní maska,“ říká Bendová.

„Myslíme si, že to vyjde levněji, než nechávat budovu neustále vymalovávat,“ doufá Pilařová.