Vyplynulo to z včerejšího jednání divadelníků s představiteli města. Někteří principálové se stále nechtějí smířit s tím, jak je grantová politika města nastavena, a kritizují nechuť systém změnit.

Töpfer by dotace zrušil

S radikálním řešením včera přišel majitel Divadla Na Fidlovačce a senátor za ODS Tomáš Töpfer, který navrhl dotace úplně zrušit. „To je nejspravedlivější řešení,“ řekl. Divadla tak budou podle něho mnohem svobodnější, divák chodit nepřestane a bude konkurence.

„Město by ušetřilo a nemusely by existovat žádné grantové komise,“ prohlásil Töpfer. Divadlo je prý levné. „Je stejně drahé jako kino. To je hanebné. Živý herecmá být drahý,“ tvrdí majitel Fidlovačky Töpfer. Radní Milan Richter by sice byl pro zrušení dotací, ale ví, že to nejde. Je nutné dělat umění pro lidi a to by měl podporovat právě grantový systém.

Ledecký je pro přidělování

Kritikem toho současného je například Janek Ledecký, spolumajitel Divadla Kalich, který by se zasazoval pro plošné přidělování peněz. Pravidla se sice před časem změnila, ale některé scény na granty totiž stále nedosáhnou. „Nemohou mít některá divadla plný žlab a jiná nic.My musíme hrát 330krát ročně, jiná jen 170krát a mají grant daleko větší,“ postěžoval si majitel Divadla bez zábradlí Karel Heřmánek. Podle radního Milana Richtera přitom hlavní město na kulturu dává stále více peněz .„Nejsnazší asi bude oddělit divadla, která jsou největším požíračem grantů, od ostatních žánrů,“ uvedl Richter.