Asi třicetiletý muž sexuálně obtěžuje školou povinné dívky na území Prahy 14. Alarmující informace, kterou minulý pátek rozeslala pražská policie e-mailem novinářům a místně příslušné radnici. Ta ji pak obratem předala obyvatelům městské části pomocí SMS.

Během několika minut četli rodiče mladých děvčat na svém mobilním telefonu – dávejte si pozor na muže, který vypadá tak a tak a má na sobě to a to. Dozvědět se takovou zprávu z tisku následujícího dne, mohlo by být pozdě. A webové stránky policie, přiznejme si, navštěvuje jen málokdo.

Tam, kde by scházel systém varovných SMS, mohou se rodiče dočíst i s několikadenním zpožděním o jiném sexuálním útoku na školačky, tentokrát spáchaném devětapadesátiletým mužem na Novodvorské. Ale nač ztrácet čas? Jedna SMS může zachránit i vašeho školáka. Je totiž potřeba brát v úvahu tvrdá statistická data.

„V Česku je ročně pohřešováno v průměru 2500 dětí,“ potvrzuje policejní prezídium. Většinou jde prý o „útěkáře.“ Dochází ale i k nejzávažnějším případům, kdy je dítě ohroženo na životě a zdraví. Policisté souhlasí s tím, že včasnou a přesnou informovaností rodičů o aktivitách svých dětí lze alespoň částečně těmto situacím předcházet.

SMS do škol

Právě toho si jsou vědomi například na radnici Prahy 6. Levně a efektivně, pomocí SMS komunikují s občany už od roku 2003. Nyní se zajímají o nový slibný projekt – SMS do škol, který má ambici rozšířit se v následujícím školním roce po celé Praze.

„Rodiče se pomocí textových zpráv mohou včas dozvídat o školních akcích, třídních schůzkách či dojezdech do cíle svých dětí v případě výletů, kurzů nebo škol v přírodě. V neposlední řadě ovšem mohou být varováni před různými nebezpečími, která na jejich děti číhají,“ vysvětlila Jana Mertová, ředitelka společnosti, která projekt SMS do škol dodává.

V rozesílání textovek prý nehrozí chaos. Příjemci mohou být rozděleni do různých skupin podle tříd, zájmových kroužků, zda jde o rodiče dětí zůstávajících ve družině či stravujících se ve školní jídelně, a tak dále.

Podle zjištění Deníku o službu projevily zájem školy z celé republiky.

Mertová věří, že ani ty pražské nezůstanou pozadu. „O letních prázdninách hodláme projekt nabídnout městským částem – zřizovatelům základních škol.

Praha 6 je poněkud v předstihu. Potvrzuje to zdejší radní pro oblast školství Ondřej Balatka.

„Už jsem tuto záležitost diskutoval s řediteli našich škol. Možnost zaslat hromadnými SMS zprávami rodičům pozvánku na školní akci nebo je informovat o bezpečných příjezdech na výlet či výletu velmi oceňují,“ uvádí Balatka.

Mertová zatím z taktických důvodů nechce upřesnit, jaké školy by případně měly zájem.

Mluvčí Prahy 6 Martin Šalek však Deníku prozradil, že například velká základní škola Červený vrch o službě uvažuje.

Rodičům se nápad líbí

Deník proto oslovil několik rodičů právě na sídlišti Červený vrch. Bez výjimky označili nápad za vynikající.

„Telefon nosíme téměř stále u sebe. Byl by to rychlý a spolehlivý zdroj informací. Není možné se spoléhat pouze na to, co nám řekne dcera,“ komentoval se zaujetím otec osmileté Daniely Jiří Jirásek. „Pokud by nám toto škola nabídla, rozhodně to přivítáme a zapojíme se,“ říká Irena - matka dvou předškoláků, kteří od září nastoupí do první třídy.