„Vláda zakazuje prodej na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách (prodej ve stáncích, v pojízdných prodejnách a prodej z jiných mobilních zařízení), pochůzkový a podomní prodej; zákaz se nevztahuje na pojízdné prodejny zajišťující prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možno toto zboží zakoupit v jiné provozovně,“ usnesl Babišův kabinet na konci ledna, že od soboty upraví krizová opatření. Cílem je podobně jako u dalších zákazů snížit mobilitu a setkávání lidí, čímž by se mohlo omezit šíření koronavirové nákazy.

Jiří Sedláček, předseda asociace farmářů, reagoval v dopise tak, že podle odborných posudků ze Státního zdravotního ústavu a Ústavu hematologie a krevní transfúze z loňského roku je pohyb (i nakupování) na vzduchu bezpečnější než v uzavřených prostorách. „Pokud zůstávají otevřeny provozovny maloobchodu, pak je to pro provozovatele farmářských trhů diskriminační,“ tvrdí Sedláček, jenž v Praze za běžných okolností provozuje oblíbené trhy na Náplavce, „Heřmaňáku“ i Kubánském náměstí. „Žádáme vás tedy znovu zdvořile a důrazně zároveň, abyste znovu zvážili, zda je skutečně nezbytné zcela uzavřít farmářská tržiště a vystavit je tak zcela flagrantní diskriminaci,“ píše Sedláček vládě.

Farmáři argumentují tím, že oblast jejich živobytí nezná pojem sezona a že současný zákaz vytváří sloužitou situaci. Probíhá totiž dojení krav – a tedy výroba mléčných výrobků, poráží se dobytek (zpracování masa a výroba uzenin), u drůběže stále probíhá snůška a – Sedláčkovými slovy – „pekaři pečou a cukráři vyrábějí; ovocnáři i zelináři díky moderním technologiím mohou bezpečně expedovat uskladněné ovoce“.

Podobně vnímá situaci Pražská tržnice, kterou provozuje magistrát hlavního města. Holešovické trhy sídlící v Hale 22 před víkendovým zavřením vybízely zákazníky, aby pomohli vyprodat naskladněné zboží. „Pro znovuotevření uděláme maximum!“ slibuje Pražská tržnice na webu, kde jsou zároveň zveřejněny kontakty na jednotlivé prodejce.¨

„Prodáváme stejné zboží jako večerky nebo supermarkety, naši prodejci kvůli tomu mají ztráty. Ale nesedíme s rukama v klíně. Už teď řešíme s ministerstvem zdravotnictví, jestli by hala nemohla dostat výjimku. Vnímáme, že možná vláda v celém souboru opatření nemůže pamatovat na takhle konkrétní provoz. Víc uvidíme po víkendu,“ sdělila médiím mluvčí tržnice Kateřina Písačková.

Dodala, že uvnitř musí všichni nosit roušky už od 9. září. Hala disponuje dezinfekcí a ostraha kontrolovala počet osob na metr čtvereční a pouštěla dovnitř pouze určitý počet lidí. Protiepidemická opatření by tak bylo možné dodržovat i nadále. „Z tohoto důvodu nás mrzí, že hala musí být uzavřena, ale respektujeme to,“ uvedla Písačková. Plány na únorové znovuotevření musely změnit i další provozovatelé trhů včetně radnice Prahy 3, která organizuje prodej na náměstí Jiřího z Poděbrad pod názvem „Trhy na Jiřáku“.

„Odstraňte diskriminaci českých farem, protože české farmy a drobní zemědělci, nikoliv velké agrární celky, jsou skutečnou solí této země, jak jsme již psali. Rodinným farmám a sedlákům na půdě této země skutečně záleží,“ apelují zase na Blatného a další členy vlády Sedláček a spol. s evidentní narážkou na holding Agrofert (toho času ve svěřenských fondech premiéra Babiše) či potravinářské firmy ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Lidé ve facebookových diskuzích jsou většinou na straně farmářů, některé komentáře dokonce nabádají k otevření bez ohledu na platná nařízení. Padají i ostrá slova na adresu vládních představitelů. V době šíření onemocnění covid-19 ovšem vznikají i užitečné skupiny. Například ta s názvem „Z ruky do huby“ sdružuje přes osm tisíc uživatelů a pomáhá farmářům, chovatelům, prodcentům a podnikatelům v gastronomii (i spotřebitelům kvalitních potravin) fungovat navzdory koronavirovým omezením (skoro) jako obvykle.