Dlouho o ní ani nevěděl. Pak ale dostal chřipku, a když při následné kontrole podstoupil odběr krve, lékařka byla nekompromisní: „Máte cukrovku,“ řekla mu. A v tomto momentu do příběhu vstupuje diabetolog profesor Milan Kvapil, který Jana Černého léčí již přes dvacet let. A navzájem si nemohou spolupráci vynachválit.

Dortíček si občas dám

„K panu doktorovi jsem se dostal náhodou, zrovna otevíral v Řepích svou poradnu. Samozřejmě, že jsem se bál, co všechno budu muset ve svém životě změnit, ale pan doktor mě uklidnil a společně jsme všechno rozebrali. Nyní se hodně pohybuji, snažím se jíst střídmě. Ale dortíček, ten si občas dám,“ směje se Jan Černý.

„Jan Černý je ukázkou toho, jak by měl fungovat vztah mezi pacientem a doktorem. Vzájemně vybudovaná důvěra je základem pro to, aby doktor dokázal pacienta namotivovat, ne mu jen striktně přikazovat,“ vysvětluje úspěšnou léčbu profesor Milan Kvapil.

A jelikož život není jen o povinnostech, ale i o radostech, přidává k dobru jednu příhodu se svým pacientem. „Jednou ke mně přišel Jan Černý a měl vysoký cukr. Oklikou jsem se pak dozvěděl, že den předtím oslavoval narození své vnučky,“ říká Milan Kvapil.

Dědečkem na plný úvazek

Samozřejmě tyto výjimečné události jako doktor dokáže pochopit. „Důležité však je, že nyní je Jan Černý dědečkem na plný úvazek, takže ho jeho vnučka zaměstnává, a on má díky tomu přirozený a hlavně pravidelný pohyb,“ shrnuje Milan Kvapil.

Setkání, které v úterý proběhlo v Galerii Portheimka, mělo za úkol připomenout, že diabetes sice není vyléčitelná choroba, avšak se s ní dá žít bez větších omezení. Pokud se ovšem včas diagnostikuje.

„Diabetes nebolí. Proto mnoho potenciálních pacientů s návštěvou u lékaře otálí. Jakmile ale hladina cukru výrazněji stoupne, přicházejí i další komplikace – mezi nejčastější patří zvýšené riziko cévní mozkové příhody, slepota, zhoršená funkce ledvin či tzv. diabetická noha, za jejímž vznikem stojí žilní nedostatečnost a poškození nervů,“ vypočítává komplikace Milan Kvapil.

Velkým problémem podle něj také je, že kromě osmi set tisíc Čechů může být dalších čtvrt milionů lidí, kteří o své nemoci zatím nevědí.

Milan Kvapil proto dodává: „Pokud máte pochybnosti, zajděte si k doktorovi, který podle odběru krve zjistí, jestli jste diabetik nebo ne. Rozhodně se nespoléhejte pouze na internet, ten je co se týče medicínských rad velmi ošemetný.“

Cukrovka v číslech:

- je čtvrtou nejčastější příčinou smrti obyvatel vyspělých zemí
- na celém světě jí trpí zhruba 366 milionů lidí
- v ČR má cukrovku 800 000 lidí
- každým rokem je u nás diagnostikováno přes 50 000 nových pacientů
- náklady na léčbu v ČR stojí 22 miliard korun, což je 10 % celkových výdajů na zdravotnictví
- léčba stojí pacienta kolem 250 Kč/měsíc

VERONIKA CÉZOVÁ