Lidé bydlící v ulicích Veltruská, Litoměřická, Vysočanská a Litvínovská si mají vodu při přípravě jídel převářet a neumývat si obličej teplou vodou. 

Podle mluvčího se výskyt Legionelly potvrdil jen v jednom bytě, povolená koncentrace byla překročena stonásobně. „Jednalo se s největší pravděpodobností o dlouhodobě nepoužívaný odtok teplé vody, například sprchovou hlavici, sifon a podobně," uvedl. Hygienici potvrdili, že kontaminované jsou jen rozvody v jednom vchodě bytového domu ve Vysočanské ulici 561/63, přesto trvají na dezinfekci potrubí pro celý blok.

Radnice obyvatelům zmíněného bloku doporučila, aby si do pátku preventivně nemyli hlavu a zvláště obličej v teplé vodě a při sprchování si dali pozor, aby se jim voda nedostala do úst, očí, uší a nosu. „Ohřejte si, prosím, vodu z kohoutku se studenou vodou. A také by bylo dobré, čistit si zuby s použitím balené vody. Vodu do jídel je dobré buď převařit nebo 20 minut zahřívat na stabilní teplotě 60 stupňů," sdělili pracovníci města.

Varování hygieniků

Dezinfekce rozvodů teplé vody potrvá zhruba měsíc. Při zahájení dezinfekce se zřejmě uvolní z trubek usazeniny, takže voda bude pravděpodobně zakalená. Studená voda je nezávadná. Bakterie Legionella může podle varování hygieniků způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou.

Znečištění pitné vody způsobilo letos v květnu v Praze vážné zdravotní problémy. V Praze 6 vodu kontaminoval průsak z kanalizace, 32 tisíc lidí bylo asi týden bez pitné vody a onemocnělo 4144 lidí. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže. Vyšetřovací komise dospěla k závěru, že za havárii může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace.

Čtěte také: Ve vodě v Praze 9 se objevila nebezpečná bakterie Legionella