Koronavirus ON-LINE

Starosta centrální městské části Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN) informoval o dezinfikování veřejných prostranství na facebookovém profilu. Podle Hejmy se jedná o ty prostory, která jsou běžně vystavena velkému znečištění a také o místa před nemocnicemi, poliklinikami a dalšími veřejnými budovami.

Praha 1 už přes týden preventivně dezinfikuje také domy s pečovatelskou službou. Začalo se v Týnské ulici a postupně tuto proceduru podstoupí všechna podobná zařízení, která spravuje městská část. Zpravodajský portál iDNES.cz uvedl, že úklidové firmy na přání radnice dezinfikují také domy, kde byla provozovány krátkodobé pronájmy přes platmofru Airbnb. Jelikož kvůli pandemii infekčního onemocnění COVID-19 a vládním nařízením cestovní ruch utichl, byty teď zejí prázdnotou, nebo je majitelé nabízejí nájemcům za výrazně nižší ceny, než je obvyklé.

Kvůli krizovým opatřením proti koronaviru se pohybuje také v pražských ulicích méně lidí, na první pohled se může zdát, že ubylo i nepořádku, přesto třeba radnice Prahy 2 se dohodla s úklidovou firmou Komwag, že úklid zintenzivní a přidá dezinfekci vybraných prostranství. Podle místostarosty Václava Vondráška (ODS) sem patří například i vstupy do metra, zastávky městské hromadné dopravy a další frekventovaná místa i „drobná zákoutí“.

Přípravek Anti-COVID

„Pracovníci úklidové firmy budou dezinfekci přípravkem Anti-COVID za pomoci rozprašovačů a vysokotlakého mycího stroje provádět několikrát týdně. Od začátku dubna pak budou pravidelně jedenkrát týdně mýt tlakovou vodou s dezinfekcí průchody Sokolská (Lékařský dům), Jugoslávská × Bělehradská, Škrétova a schody ke kostelu sv. Ludmily na náměstí Míru. Tato služba se provádí každoročně od dubna do října,“ uvedla městská část na webových stránkách.

Praha 3 se může pochlubit nejmenším počtem nakažených

Praha 4 nabízí na webu dezinfekci lékařům a zdravotnickým zařízením. Později radnice zveřejnila na oficiálním twitterového účtu video z dezinfikování mobiliáře dětských hřišť a sportovišť.

Smíchovská radnice používá k dezinfekci ploch horkou páru, přičemž dezinfekční prostředky se aplikují pomocí postřikovačů. Podle Prahy 5 jsou přednostně obsluhována úklidovou společností pěší zóny na Andělu a na Barrandově, náměstí 14. října, Kinských a Arbesovo náměstí či Poliklinika Barrandov. 

Praha 6 zahájila boj proti koronaviru kvůli prvnímu výskytu nákazy na tamní základní škole už začátkem března. Soukromá firma provádí každodenní dezinfekci laviček také na „sedmičce“. Většinou přitom tito „čističi“ odstraňují nelegální graffiti.

„Aby byla cesta z práce a do práce, nebo venčení psa, bezpečnější, provádíme dezinfekci některých veřejných míst. Začali jsme s tím již 10. března a od té doby se k lavičkám a herním prvkům na hřištích a sportovištích, přidaly i podchody kolem stanic metra. Následně jsme vytipovali i několik lokalit, kde se i v karanténě musí pohybovat víc osob,“ řekl k radničnímu projektu starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„V žádném případě to nemá být pobídka k porušování karanténních opatření, ale pokud například senioři jdou vyvenčit svého čtyřnohého kamaráda, nebo na nákup, alespoň se snažíme snížit možná rizika,“ dodává starosta Gros.

Dezinfekce pro bytové domy

„Devítka“ zase zveřejnila možnost přijít na úřad pro dezinfekci, která je určená pro bytové domy. „Jedná se o desinfekci již naředěnou, která je vhodná na ruce i dotykové plochy v domě (máme ověřeno u výrobce),“ uvedl úřad s tím, že první vlna zájmu „spláchla“ nabídku. Každopádně další téměř hektolitr pro bytová družstva či SVJ byl znovu k dispozici.

Praha 10, kde se už před třemi týdny prokázala nákaza způsobená novým typem koronaviru u dvou pracovníků finančního úřadu a zaměstnanci museli do karantény, přijala také bezpečnostní opatření. Jedním z nich je například termokamera u vstupu na radnici.

Také další pražské městské části a obvody ve spolupráci s magistrátem se snaží, aby lidé byli co nejvíc chráněni. Na radnicích byly zřízeny krizové štáby a občané jsou informováni obecním rozhlasem, dokumenty na úředních deskách, přes webové stránky i jiné komunikační kanály na sociálních sítích. Letáky se v Praze objevily i na mmoha domovních dveřích.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník