Pokud vyjdou odvážné záměry investorů, má v této městské části vzniknout do roku 2014 deset tisíc nových bytů i moderní administrativní a obchodní centra. Počítá se s minimálně 13 tisíci přistěhovalci a také s tím, že zde vznikne přibližně stejný počet nových pracovních míst.

Takový rozvoj, který svým rozsahem nemá v Praze obdoby, umožní stovky hektarů opuštěných průmyslových oblastí Vysočan a Hloubětína. Některé projekty se již realizují, jiné se teprve připravují.

Kolbenova bude městskou třídou

„Před měsícem například začala v Sokolovské ulici stavba tzv. Vysočanské brány, která se od roku 2009 stane dominantou pomyslného vstupu z Karlína do Vysočan,“ sdělil náměstek primátora Pavel Klega. Výrazných změn se také dočká okolí Sazka Areny. Již příští rok bude dokončen parkovací dům pro 1400 aut. Tři podzemní a čtyři nadzemní podlaží využijí nejen návštěvníci arény a dalších zdejších zařízení, ale i místní obyvatelé, zaměstnanci a turisté.

V další etapě vznikne, a to do roku 2010, západně od haly rozsáhlý obchodní komplex. Mezi halou a parkovacím domem se nyní budují dvě mnohapatrové budovy určené pro obchodní, hotelové a administrativní využití.

Se vznikem haly získaly na významu také pozemky, které leží na sever od ní. Bylo tu už dokončeno veliké Music Centrum, staví se další objekty a právě v těchto místech mimo jiné vznikne i 400 bytů.

Příští rok na jaře se předpokládá kolaudace hotelu a obchodní galerie na náměstí OSN. Na východní straně Freyovy ulice hodlají architekti nahradit průmyslové objekty moderními budovami.

Kolbenova ulice, která je páteří Vysočan, se má změnit na městskou třídu s centrem poblíž stanice metra Kolbenova.

V jižní části ulice se už do revitalizace starých industriálních objektů pustil soukromý investor. Zchátralé budovy se pomalu mění na moderní bytové a kancelářské prostory.

V plném proudu je také rekonstrukce chráněné konstruktivistické vily z 30. let minulého století.

close zoom_in

Pragovka místem na odpočinek

Areál bývalé továrny Praga ležící mezi Kolbenovou ulicí a tokem Rokytky se v budoucnu stane místem pro bydlení, sport a rekreaci.

Podle generálního ředitele Evropské realitní skupiny Real Spektrum Jiřího Fajkuse jsou plánované změny v deváté městské části jednou z prvních vlaštovek komplexního a smysluplného urbanismu.

„Spojily se dva celosvětové realitní trendy, což je v tomto případě revitalizace opuštěné průmyslové oblasti s urbanistickým vývojem celé městské části,“ řekl Deníku Fajkus.

Nová výstavba čeká kromě Vysočan také Hloubětín. Na místě původní dělnické a později zahrádkářské kolonie s názvem Čína budou čtyřpodlažní domy se zhruba 900 byty.

close zoom_in

Parkování prý nebude problém

Růst počtu obyvatel v upravovaných oblastech Prahy 9 bude nepochybně znamenat současně také vyšší počet automobilů. S parkováním podle přesvědčení zástupců radnice Prahy 9 potíže nebudou.

Horší to ale bude s dopravou. Křižovatky Kolbenovy a Kbelské ulice, Poděbradské a Kbelské ulice i ulic Freyova a Českomoravská jsou totiž už nyní v době dopravních špiček zcela ucpané.

„Tento problém určitě pomůže město Praze 9 vyřešit,“ dodal radní Pavel Klega.