Rezidenční developeři sázejí stále víc na marketing a snaží se o to, aby lidé jejich projekty snadno rozpoznali. Pryč jsou doby, kdy všichni nabízeli „byty v atraktivní lokalitě s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností“.

Chytré bydlení 

Trendem je nabídnout něco navíc a vymezit se vůči konkurenci. Velikost bytů v novostavbách se totiž zásadně neliší od těch z doby před rokem 1989, posouvá se však standard bydlení, zejména pokud jde o použité materiály a technologie.

Česká developerská firma Trigema označuje své projekty nálepkou Chytré bydlení. „Rok od roku využíváme víc elektrických spotřebičů. Domácí automatizace propojuje všechna zařízení v jeden systém, který může být ovladatelný skrz mobilní zařízení či počítač. To znamená, že nepotřebujeme spoustu samostatných ovladačů a jednotlivá zařízení mohou spolupracovat. Například pokud zapnete televizi, zatáhnou se žaluzie a zapnou tlumená světla,“ vysvětluje majitel Trigemy Marcel Soural.

Větrání zajistí automatický systém 

Součástí moderních technologií je také vestavěný systém vzduchotechniky, zajišťující nucené větrání. Právě na rekuperaci a zdravém vnitřním prostředí v bytech si buduje jméno další tuzemský developer JRD. „Že se v bytech nesmí otevírat okna, je mýtus, který se nezakládá na pravdě. Okno si i v pasivním domě samozřejmě otevřít můžete. Proč se však nechat obtěžovat hlukem či prachem z ulice, když to není nutné? Výměnu vzduchu totiž zajišťuje automatický systém řízeného větrání za pomoci rekuperační jednotky. Ta se zároveň stará o udržování příjemné stabilní vnitřní teploty,“ tvrdí majitel JRD Jan Řežáb.

Na zeleném bydlení založili image také původem skandinávští developeři Skanska Reality a YIT. Švédská Skanska se snaží prorazit například se splachováním šedou vodou či v poslední době s takzvanou participací, kdy se o podobě budoucích projektů baví s občany. YIT se dřív snažila zaujmout nabídkou saun přímo v bytech, poptávka Čechů po nich je však velmi malá. Nyní proto sází na design a architekturu ve finském stylu a navíc si ke své propagaci přizvala populární sportovce, manžele Gabrielu a Petra Koukalovy. O něco podobného se před lety pokoušel i Metrostav s atletem Romanem Šebrlem.

Do oblasti luxusního bydlení se pouští největší rezidenční developer Central Group. Platí to zejména o jeho projektech v atraktivních lokalitách Prahy, které nově nabízí pod značkou Premium. Dvojka na trhu s novými byty Finep zase přišla s nabídkou kompletních služeb pod značkou ProBydlení. Mimo jiné cílí na lidi, kteří si kupují byty na investici k dalšímu pronájmu, a Finep jim zajišťuje veškerý servis.

Šest soch a 3D kino

Izraelský developer Star Group lákal ve svém už dokončeném komplexu Kejřův park dokonce na 3D kino. V aktuálním projektu Nové Chabry ale přichystal, co se kultury týká, šestici soch pod širým nebem. Společné klubovny nabízel svého času Metrostav v projektu Na Vackově, od nápadu však brzy ustoupil. Komunitní bydlení neboli cohousing se v českých poměrech neuchytilo.

Nabídnou komunitní zahradu i hmyzí hotel

Nyní se ho částečně snaží oživit skupina KKCG v luxusním areálu top´rezidence v Šáreckém údolí, kde mají mít budoucí obyvatelé k dispozici designovou klubovnu. Netradiční lákadla, která však zatím zůstávají na papíře, má JRD v projektu Ecocity Malešice, kde slíbila přichystat obyvatelům například tubusovou skluzavku, hmyzí hotel či komunitní zahrádku s kompostéry.

Na hony vzdálený experimentům a věrný své strategii nízkých cen naopak zůstává developer Evžen Korec. „Ekospol dlouhodobě staví byty s nejlepším poměrem ceny a kvality, v čemž bude i nadále pokračovat. Chceme totiž nabídnout takové byty, které budou dostupné co nejširšímu spektru zájemců,“ říká Korec.