Zeleň ve vnitrobloku, na terasách, střechách nebo fasádách domů v developer- ských projektech je stále častějším lákadlem pro zájemce o nové bydlení. Realita pár let po předání bytů však bývá jiná. Namísto kvetoucí oázy několik uschlých šlahounů, nefungující závlahový systém a hromada hlíny s náletovým plevelem.

Lidé, město a zeleň 

Na vině může být jak developer, tak i neochota obyvatel domu vynakládat na údržbu zeleně peníze navíc. Pokud developer uvažuje seriózně, za zeleň utratí několik tisíc eur, namísto pár stovek za strom.

Marketing projektu ByTy Malešice v Praze 10 vsadil před sedmi lety právě na spojení s přírodou. Motto projektu znělo: Lidé, město a zeleň v symbióze. Developerská firma Sidi Prague slibovala střešní zahrady, vstupní haly plné zeleně, popínavé květiny šplhající po konstrukcích připevněných ke stěnám domů.

Závlaha nefungovala nikdy 

O údržbu zeleně se měl starat automatický zavlažovací systém i profesionální zahradník. Ani ne čtyři roky po předání prvních bytů je všechno jinak.

„Závlahový systém berte jako dekoraci, nikdy nefungoval,“ stěžuje si majitel bytu z první etapy ByTy Malešice. „Developer má zeleň v projektu, aby splnil normy, to se mu v dokumentaci podařilo a je mu to už dost jedno. Takže teď je místo zelených plánů pustina,“ konstatuje pan David z druhé etapy.

Jeho sousedka zase připomíná, že i kdyby závlahový systém fungoval, zapomnělo se na správný výběr rostlin na balkonech, které neustojí poryvy větru ve vyšších podlažích.

Zahradník nepřišel  

Jak ale tvrdí developer Sidi Prague, péče o rostliny je teď záležitostí správcovské firmy. Společenství vlastníků jednotek (SVJ) z první etapy už si vybralo novou firmu, ve druhé etapě zatím stále figuruje správce vybraný developerem. Výsledek je ale podle zdejších obyvatel zhruba stejný. Obnova zeleně by stála další náklady, a tak stížnosti namísto reklamací zpravidla skončí parafrází věty „možná přijde i zahradník“.

Developerský projekt Zahrada v Lysé nad Labem sliboval svým obyvatelům mimo jiné potůček s jezírkem, které „bude součástí důmyslného systému environmentálně vyspělého nakládání s dešťovou vodou“. Realita je taková, že stavitel MS development místo jezírka vybuduje po dostavbě třetí etapy suchý poldr, kam bude svedena voda ze střechy bytového domu.

Japonské třešně 

Na záplavu kvetoucí zeleně teď láká luxusní rezidenční projekt Sakura, který společnost Top Estates (T.E) právě buduje v pražských Košířích. Jak už název napovídá, japonské třešně mají dominovat přilehlým zahrádkám i střešním terasám. Bujná vegetace se má stát součástí teras, balkonů i fasád. Developer si proto přizval na pomoc zahradní architekty z ateliéru Flera.

„Co se týče následné údržby zeleně, dva roky od kolaudace budeme na své náklady obstarávat kompletní péči o veškeré rostliny na domě i v přilehlém soukromém parku. Cílem je jednak zjednodušit novým rezidentům zabydlovací proces, ale také poskytnout vegetaci v prvních měsících důkladnou péči, aby se zahrada se ustálila,“ popisuje Martin Hubinger, partner T.E.

Po dvou letech už převezme péči SVJ a bude na něm, zda si ponechá stávající správcovskou firmu. „Spoléháme na klienty. Na jejich radost z krásné zeleně, zdravý rozum a také na to, že v projektu si nekupuje byt nikdo, kdo nechá rostliny cíleně zanedbané, nebo je dokonce bude chtít odstranit,“ dodává Hubinger.