Před čtyřmi lety mohli Pražané na ulicích míjet předvolební letáky s nápisy „Zachráníme areál Džbán“ a „Džbán patří veřejnosti“. Přesto je okolí nádrže stále zarostlé, neudržované a v rukách soukromého vlastníka. Místní přitom mají o jeho podobě jasno. „Areál by měl být přístupný celoročně a ne pouze o koupací sezoně. Mohl by to být areál volného času jako je na Ladronce - dráha pro in-line, cesta pro procházky podél přehrady, hřiště na míčové hry, posilovací stroje, louka na slunění a další,“ představil svou vidinu Jiří John ze spolku Veleslavín, Vokovice k životu.

O budoucnosti areálu má podobné představy i místostarosta Prahy 6 Jiří Lacina, který měl navrácení Džbánu veřejnosti ve své předvolební kampani. „Podle mých informací hlavní město Praha od společnosti Molepo areál Džbánu zatím nevykoupila. Takhle velký a významný pozemek podle mého názoru musí vykoupit magistrát a svěřit ho městské části do péče. My jsme pak připraveni vytvořit v prostoru multifunkční sportovně rekreační areál,“ řekl Pražskému deníku.

Celé čtyři roky politici jednali o odkupu parcel kolem nádrže, které vlastní společnost Molepo s.r.o. Ta lukrativní parcely koupila v roce 2012 od Pražských kanalizací a vodních toků a nechce je i přes snahu magistrátu prodat městu zpět. „Podle informací, které mám, se doposud nepodařilo shodnout na ceně a rozsahu výkupu. Majitel nechce prodat všechny pozemky,“ potvrzuje magistrátní náměstkyně pro územní rozvoj Petra Kolínská, která také slibovala revitalizaci Džbánu ve své předvolební kampani.

Aby mohl developer realizovat svůj dosud zablokovaný záměr zastavět svah směrem k ulici Evropská, dohodl se s pražskou radnicí na revitalizaci okolí nádrže. „Společnost Molepo nyní zajišťuje architektonickou studii, která má zachovat sportovně relaxační charakter koupaliště Džbán a zároveň umožnit investorovi jeho záměr. Kvůli tomuto záměru však bude nutná i změna územního plánu, což znamená delší dobu k řešení,“ uvedl tiskový mluvčí hlavního města Vít Hofman. Revitalizace okolí vodní plochy se proto opět odsouvá.

Koupaliště s travnatou a písečnou pláží je v letních měsících otevřené celodenně. Mimo pláže je celoroční koupání zdarma. V areálu nádrže je možné si zahrát paintball a pořádají se zde podnikové oslavy. Dříve zde slavila narozeniny slavná kapela Tři Sestry. Tradiční jarní dvoudenní festival se však už přesunul do areálu ledáren v Braníku.