Ze sutin však o to rychleji začala růst čtvrť, z níž se stala „trendy“ lokalita vyhledávaná pro práci i bydlení. „Praha mi učarovala v mládí. Poznal jsem ji díky otci, který sem ještě před revolucí jezdil za obchodem. Táta vlastnil textilní značku Wildcat a do Československa dovážel džíny a další oblečení. Když to bylo o několik let později možné, rozhodl jsem se, že tu začnu podnikat,“ popsal Belgičan s izraelskými kořeny Serge Borenstein magazínu Estate.

Dnes 71letý Borenstein není jen ostřílený byznysmen, ale i člověk s blízkým vztahem k hudbě, architektuře a výtvarnému umění. Když jeho developerské seskupení Karlín Group začalo kreslit první budovy moderního Karlína, zval si ke spolupráci zahraniční architekty.

Kotelně v Pernerově ulici, která se proměnila z industriálního prostoru v moderní kanceláře, vtiskl podobu Ital Claudio Silvestrin. Španěl Ricardo Bofill je autorem návrhu Corsa Karlín, které rovněž vzniklo přestavbou továrního areálu.

Souboj architektů

V letech 2005 a 2006 uspořádala Karlín Group architektonický workshop s účastí 12 ateliérů z Evropy. Podle jejich návrhů se mělo proměnit Rohanském nábřeží na moderní kancelářskou i rezidenční zónu.

Plány však zbrzdila krize po roce 2008. Ještě před ní ale developer stihl v Karlíně vybudovat rezidenci River Diamond nebo proměnit sýpku z 19. století na loftové bydlení Cornlofts Šaldova podle návrhu vídeňského studia Baumschlager Eberle. V roce 2012 dokončil kancelářskou budovu Keystone, která se hlásí k odkazu slavné éry českého kubismu.

Kvůli problémům svého někdejšího finančního investora musela Karlín Group část chystaných projektů před deseti lety rozprodat. Některé ze záměrů, jako je bytový komplex Port Karolína na Rohanském nábřeží, se podařilo alespoň zčásti realizovat podle původního záměru.

Před rokem si Borenstein splnil svůj hudební sen, když spolu se svými obchodními partnery koupil společnost Forum Karlín, která provozuje stejnojmenný koncertní sál. Není náhodou, že Karlín Group vlastnila na počátku tisíciletí celý blok budov, kde teď stojí Forum Karlín, a působila jako projektový manažer při jeho výstavbě.