Někteří lékaři řekli, že budou sami přímo oslovovat rodiče dětí, které v postižené oblasti bydlí. „Když se mi rodiče neozvou sami, tak je pozvu. Jen v jedné ulici mám 291 dětí," uvedla dětská lékařka Renáta Růžková. Od rána naočkovala osm dětí, dalších dvacet už má objednaných na pondělí.

Podle doktora Tomáše Rady se ale rodiče v pátek spíš informovali a objednávali na pondělí. Jedna z maminek si na facebooku stěžovala, že její doktorka už měla dopoledne k dispozici jen poslední čtyři vakcíny. Lékaři dostanou další v pondělí.

Mimořádné očkování platí stát, vyžádá si asi 2,6 milionu korun. Vztahovat se bude ale jen na první dávku, po které je pacient vůči žloutence imunní pět let. „Doporučenou druhou dávku pro kompletní základní očkování již stát nehradí, rodiče ji budou dětem hradit za asi šest až osm měsíců po prvním očkování," upozornila doktorka Růžková. Po druhé dávce ochrana před nemocí funguje 25 let, stojí kolem 1000 korun.

Žádný postih nehrozí

Očkování je povinné pro děti, které se vyskytovaly minulý týden v postižené oblasti Dejvic a Bubenče. Rodičům, kteří své děti očkovat nenechají, ale podle zástupkyně ředitele pražské hygienické stanice Zdeny Jágrové žádný postih nehrozí.

Děti očkují praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterých je v oblasti 24. Rodiče mohou své potomky nechat očkovat také v ambulanci Zdravotního ústavu v Rumunské ulici v Praze 2.

O plošném očkování dětí proti nakažlivým chorobám rozhodla i vláda v srpnu 2002 v souvislosti se záplavami v srpnu 2002. Obdobně při záplavách v roce 1997 byli na Ostravsku mimořádně očkováni školáci proti žloutence typu A.

Čtěte také: Vodné a stočné nebudou lidé z Dejvic a Bubenče platit měsíc