Celkem se závodů i doprovodného programu s výtvarnou a žonglérskou dílnou zúčastnilo jedenáct domovů, z nichž dva do lodí neusedly. Děti přijely například z České Lípy, Liptálu, Solenic nebo Mikulova. Pražské domovy letos chyběly.

Veslovaly i známé osobnosti

Na pět desítek posádek profesionálních či firemních týmů tak doplnilo kolem osmdesáti dětí z devíti mimopražských dětských domovů. Na jízdu však nebyly samy.

Kromě výpomoci profesionálních kormidelníků s nimi do lodí s dračí hlavou a ocasem usedlo také několik známých osobností. Herci Ljuba Krbová, Michaela Maurerová, Vladimír Javorský, David Novotný či Ivan Trojan a Petr Vacek pomáhají dětem z dětských domovů pravidelně, proto nechyběli ani u Vltavy.

„Byla to hrozná fuška. Tak v půli jsem si myslel, že už nemůžu,“ řekl Petr Vacek po první dopolední cvičné jízdě. To měly před sebou posádky ještě další tři ostré starty. „Je to šance pro děti z dětských domovů, aby přijely do Prahy a mohly se tu seznámit s lidmi, které znají z televize. Ostatní, co tu jsou, se pak mohou dozvědět o dětských domovech a o tom, jak jim pomoci,“ sdělil důvod, proč na akci dorazil, Ivan Trojan.

Stejně jako pro herce a sportovce i pro většinu dětí byly jízdy jedinečným zážitkem. „V lodi jsme až na jednoho seděli poprvé a byl to pro nás velký zážitek, ale taky velký záběr,“ shodli se po první jízdě Bohumil Šertzig a Marek a Radek Vavrekovi z dětského domova v Mladé Boleslavi.

Setkání dětí s umělci

Na počátku letošní premiérové spolupráce mezi občanským sdružením Múzy dětem a Českou asociací dračích lodí byla možnost setkání dětí z dětských domovů s umělci. Cílem bylo napomoci integraci dětí programem konaným mimo dětský domov a určeným kromě dětí veřejnosti.

„Líbila se nám idea jedné lodi a jednoho dresu,“ uvedl prezident České asociace dračích lodí Petr Klíma. „Pro děti z dětských domovů pořádáme dny, kdy s nimi řádíme na různé múzické způsoby. Dračí lodě však k múzám nemají daleko, protože vznikly kvůli jednomu dávnému čínskému básníkovi,“ dodal předseda Múzy dětem Karel Navrátil.

Spojení dračích lodí a dětí z dětských domovů by v příštím roce mělo vyjet z Prahy také do jiných míst České republiky, kde je voda vhodná pro dvousetmetrovou dráhu.