Vyrazit do města může být pro maminku s dítětem docela komplikované.

„Musím si předem rozmyslet, kde budu moci malého přebalit. Těch možností po Praze tolik není, většinou chodím do McDonalda, ale moc příjemné to tam není,“ povzdychla si Helena Smržová z Prahy 4. A není sama.

Pedagogický dozor na radnici

Tuto starost už nebudou muset řešit rodiče, kteří přijdou vyřizovat své záležitosti na vršovický úřad. „Mohou zde předat děti ve věku od tří do deseti let našemu pedagogickému dozoru, který se jim po celou dobu věnuje,“ vysvětlil novou iniciativu radnice Prahy 10 tajemník Martin Slavík (ODS). Úřad desáté městské části tak vyslyšel připomínky a přání občanů, kteří se v anketě vyjadřovali k věcem, které by na radnici zlepšili, a dětský koutek s místem pro přebalování miminek byla jedna z nich. Jeho zřízení přišlo městskou část na 331 tisíc korun.

„Na Západě je samozřejmostí, že v obchodním centru máte k dispozici odpovídající prostor pro nakojení a přebalení dítěte. Praha v tomto ohledu zaostává, není to tak, že by maminka nemusela dopředu přemýšlet, kde bude moci přebalit. Vstřícnost vůči rodičům s malými dětmi stále není samozřejmostí,“ popisuje situaci Ruth Kolínská, zakladatelka Sítě mateřských center.

Úřad Prahy 10 je tak první vlaštovkou prorodinné politiky. „Již čtyři roky tu působí i mateřské centrum K2. V září se bude stěhovat do nového prostoru v Ostružinové ulici, který jsme mu poskytli. Dostává od nás také různé granty na podporu volnočasových aktivit,“ řekl starosta městské část Vladislav Lipovský.

Mateřská centra jako místa setkávání

Síť těchto mateřských center čítá jen v metropoli 32 členů. „Centra fungují na bázi dobrovolnictví, zakládají je ti, kteří je potřebují. Prostory získávají od městských částí. Existují samozřejmě i komerční nabídky nabízející hlídání dětí, nebo kroužky. Jejich fungování však vede rodiče k pasivitě,“ myslí si Ruth Kolínská.

„Oproti tomu naše mateřská centra mají neformální charakter, dětem nabízejí pestrý program a rodičům umožňují nalézat nové přátele. V konečném výsledku se stávají hybnou pákou společnosti. Aktivní rodiče, kteří hledí do budoucnosti, totiž chtějí, aby se v obci něco měnilo,“ vyjmenovává. „Ohlasy jsou velmi pozitivní, vysoká návštěvnost mluví za vše,“ pochvaluje si Kolínská.

Ani starosta Prahy 10 si nemůže stěžovat, že by dětský koutek v prostorách radnice zel prázdnotou. „Za těch pár dnů, co koutek funguje, se tady vystřídaly desítky dětí. Máme samé pozitivní ohlasy,“ uzavřel.

Zástupkyně ředitelky Gender Studies Alexandra Jachanová-Doležalová řekla Deníku:

Maminky s dětmi jsou v metropoli stále znevýhodňované

Jsou v Praze maminky s malými dětmi v běžném životě v nevýhodné pozici? Jak v tomto ohledu hlavní město vychází ve srovnání s jinými evropskými metropolemi? Nejen o tom Deník hovořil se zástupkyní ředitelky Gender Studies Alexandrou Jachanovou-Doležalovou.

Myslíte si, že Praha dělá dost pro maminky s dětmi?

To je těžké posoudit. Oceňuji třeba zřízení dětského koutku na magistrátu. Obecně vidím jako velký problém nedostatek zařízení péče o děti. Nevznikají nové mateřské školy, zanikají jesle. Rodiče s dětmi do tří let se tak nemohou dost dobře realizovat.

Jak je to v jiných evropských zemích?

Dobře fungují jesle třeba ve Francii a Švédsku.VRakousku zase existuje systém takzvané denní matky. Jde o vzájemnou výpomoc mezi rodiči. Ti, kteří již jedno dítě mají, si k sobě na hlídání vezmou další a mají za to výhody od státu. I Vídeň je v tomto ohledu dost pokročilá, nechávají si vypracovat studie porodnosti a statistiky, kolik z dětí bude potřebovat služby center péče o děti. Infrastruktura je v tomto městě přátelská k rodičům a starým lidem. Ale nechci být k Praze jen kritická. U nás mají jesle problém s financováním. Odpovědnost za ně nesou městské části, které si jejich provoz často nemohou dovolit.

Jak je to s možností přebalit a nakojit dítě?

Stále je málo míst, kde mohou maminky kojit. Proto vypsalo ministerstvo vnitra ve spolupráci s neziskovou organizací Gender Studies soutěž s názvem Úřad roku – respekt k rovným příležitostem. Výsledky budou známy 3. září. Zvítězí pražský úřad, který nejlépe dbá o rovné příležitosti a prorodinnou politiku.

A co možnost vjet do restaurace či předzahrádky s kočárkem?

Situace není ideální. V létě je to lepší, některé zahrádky mají dětské koutky. Gender Studies vylepovaly na tato místa nálepky s nápisem Místo přátelské rodině. Existují i kavárny s dětskými koutky, teď si vzpomenu třeba na Café Therapy ve Školské, smíchovskou kavárnu Cirkus nebo restaurace Ambiente, které nabízejí dětské menu. Kompletní seznam nejen kaváren, ale i úřadů přátelských rodině najdete na stránkách www.feminismus.cz.

Často se mluví o bariérách pro maminky s kočárky, například v metru. Co o tom soudíte?

Prahamoc bezbariérová není. Ale lepší se to, v nových zastávkách metra už výtahy jsou. Oproti tomu Vídeň je pro život s dítětem ideální. Přesto bych nebyla k Praze zase tolik kritická. V metropolích jako je Londýn nebo Paříž je téměř nemožné se do metra s kočárkem vůbec dostat. Takže myslím, že jsme někde uprostřed. Ale samozřejmě máme co zlepšovat.

ANKETA: Dělá hlavní město dost pro rodiče s dětmi?

Louise Maystrenko; Praha 2
Žiji trvale v Praze a opravdu se mi zde líbí parky. I to, že v mnoha restauracích mají dětské koutky. Třeba v Bohemian Bagel. V Palladiu, když jdeme nakupovat, také nemáme problém.

Monika Křivanová; Horní Počernice
Oceňuji dětská hřiště. Je dobře, že vznikají nová. V Počernicích byl problém s jeslemi, i školka je skoro plná. Služby pro rodiče s dětmi nejsou na takové úrovni jako v zahraničí. Třeba cestování s kočárkem není žádný med.

Jarmila Reisová; Praha 10
Tak samozřejmě by to mohlo být lepší. Hlavně co se týče bezbariérových vstupů, třeba do metra, ty podle mého názoru chybí. Ale mění se to k lepšímu. Všimla jsem si, že vznikají nová dětská hřiště.

Štěpán Růžička; Praha 3
Lepší by to mohlo být vždycky. Schody jsou dost zákeřné, ale naštěstí jsem mladý, takže vynesu kočárek po schodech pěšky. My bydlíme v hezké čtvrti, kousek od Riegrových sadů, je tam i dětské hřiště, takže jsme spokojeni.

Renata Kašická; Praha 10
Praha by toho mohla dělat víc. Venkovních hřišť přibývá, ale co když prší? Děti si nemají kam jít hrát dovnitř. Překážkou jsou schody v metru. Oceňujeme, že město bude
kupovat nové tramvaje s bezbariérovým vstupem.

Michaela Nováková; Praha 10
Myslím, že největším problémem je hygiena všeobecně. Do jeslí jsme nechodili, školku budeme řešit až teď, tak jsem zvědavá. U nás nějaká dětská hřiště jsou, ale je jich málo. Určitě se to nedá srovnat s jinými evropskými metropolemi.

PETRA KOTVOVÁ