Základní škola v Jílovém u Prahy ve spolupráci s radnicí a městskou policií uspořádala také preventivní akci, při které strážníci měřili rychlost a kontrolovali dodržování předpisů a děti řidiče buď odměnily jablkem za správnou jízdu, nebo je symbolicky pokáraly předáním citronu za porušení předpisů.

Řidiči na děti dají

„Na řidiče bude určitě psychologicky působit, když ho na prohřešek upozorní dítě, a ne policista oficiálním tónem,“ řekla ředitelka školy Jitka Dupalová. Poznamenala, že v dopravní výchově se děti hodně věcí dozvědí. „Strážníka uzemnily svými znalostmi, když přišel do školy a dával jim otázky,“ smála se.

Naštěstí v Jílovém test řidičů dopadl dobře a dětem skoro všechny citrony zbyly. Pouze dvěma řidičům během hodinové akce předaly kyselé plody za nezapnutá světla a za nepřipoutání se pásy. „Význam akce vidím hlavně v prevenci, ale kupodivu se ukázalo, že auta nejezdí tak rychle, jak to vypadá. Své dělá hluk, který vzniká na dlažebních kostkách,“ řekl starosta Jílového Ladislav Čmelík.

Dopravně bezpečnostní akce probíhaly po celé republice včetně mstropole. Jen za středu policisté v Praze zkontrolovali 1970 vozidel a zjistili 454 dopravních přestupků řidičů. Uložili 435 pokut v celkové částce 342 900 korun. Zbylých 19 hříšníků oznámili magistrátu hlavního města pro další správní řízení.

Řidiči nejčastěji nedodrželi stanovenou rychlost, a to dohromady v 119 případech. Sedmnáct řidičů se nepřipoutalo bezpečnostními pásy a 4 dokonce požili před jízdou alkoholické nápoje. Nevyhovující technický stav zjistili policisté u 57 vozidel. Postihu se nevyhli ani dva chodci, kteří byli přistiženi při spáchání přestupku. „V akcích podobného typu bude pražská policie pokračovat i nadále,“ řekla Pražskému deníku policejní mluvčí Eva Miklíková.