Zdlouhavé dojíždění v mrazu a dešti čeká na desítky malých školáků z okolí Prahy. Školská zařízení tam jsou totiž beznadějně plná.

Nejhorší je situace v místech, kde byla v posledních letech zahájena rozsáhlá výstavba bytových a rodinných domů. Poptávka po místech ve školkách a školách vzrostla v satelitech a odlehlejších místech Prahy téměř dvojnásobně, občanská vybavenost ale stále chybí.

U zápisu odmítnou každé páté dítě

Téměř každé páté dítě museli odmítnout u zápisu do předškolního zařízení například v Mateřské škole v Dolních Břežanech. O moc lepší ale není situace ani ve zdejší základní škole.

„Kapacita je nedostačující natolik, že zklameme všechny zájemce, kteří nemají hlášeno bydliště v Břežanech. Zatímco dříve k nám docházely i děti z okolních obcí, kde školu nemají, teď už to možné není. Situace je natolik závažná, že pokud nepodnikneme do příštího roku nějaká opatření, nebudeme moci přijímat ani děti z Břežan,“ popisuje situaci ředitelka Základní školy v Břežanech Iva Fischerová.

Trvalé bydliště v Praze, dům v satelitu

Desítky malých školáků jsou tak nuceny denně dojíždět za vzděláním do Prahy. To potvrzuje i zástupkyně ředitelky Základní školy U Krčského lesa v Praze 4 Jana Pavlisová. „Žáky ze satelitních městeček tu skutečně máme, denně k nám musí cestovat hromadnou dopravou, nebo je vozí rodiče.“

Mnoho lidí si rovněž nechává nahlášené trvalé bydliště ve velké městské části, kde jsou šance na přijetí dítěte větší, i poté co se přestěhují do novostavby na kraji Prahy. „Bohužel, to je běžná praxe. Městská část je na tom ale bita, protože přichází o finance. Zatímco podle odhadů u nás žije kolem 3500 především mladých lidí, trvale hlášeno jich je tady o tisíc méně,“ zoufá si starostka Slivence Jana Plamínková. close zoom_in

Ministerstvo obcím nepomůže

Podle pedagogů by se celou situací mělo zabývat ministerstvo školství, které by na případné rozšiřování škol mělo podpořit získání investičních prostředků. To ale ministerstvo odmítá.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nesleduje nabídku a poptávku týkajících se míst ve školských zařízeních. Jejich zřizování nebo rušení je plně v kompetenci krajů a obcí a ministerstvo do těchto kompetencí nemůže zasahovat. Co se týče jejich financování, provoz hradí zřizovatel. Ze státního rozpočtu jsou financovány pouze náklady na mzdy a odvody a ostatní neinvestiční výdaje, například školní pomůcky,“ sdělila Deníku pracovnice tiskového odboru ministerstva školství Helena Müllerová.

Obce hledají řešení

Obce se tak snaží hledat východisko samy. V Dolních Břežanech by situaci mohla vyřešit výstavba nového pavilonu. Na jeho realizaci ale Břežanům schází 70 milionů korun. Zastupitelé a škola tak hledají další řešení. „Zažádali jsme o granty z Evropské unie a pokud by nevyšly ani ty, máme v plánu takzvanou kontejnerovanou školu a školku. I ta bude ale vesnici stát devatenáct milionů korun,“ dodává ředitelka.

Stavět se ale bude i ve Velkých Přílepech. Tamější zastupitelé mají v plánu dostavění zdejší mateřské školy. Nová škola teď roste také v Říčanech.

Svérázným způsobem si s nedostatkem míst poradili v Jesenici. Tady radnice poskytla pozemek na stavbu soukromé školky s tím, že místní děti do ní budou moci několik let chodit zadarmo.