Z dětství si pamatují jen surové bití, zneužívání a útěky z domova. Takový je osud desítek klientů občanského sdružení Šance, které jim již několik let poskytuje psychosociální pomoc.

A právě tomuto sdružení dala radnice Praha 5 výpověď z dlouhodobého pronájmu. „Uskutečnili jsme tam několik kontrol, já jsem byl osobně přítomen a byl jsem zhrozen stavem objektu,” prohlásil starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS).

Radnice neustoupila

Kritice podrobil zařízení i tiskový mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík. „Kontroly prokázaly, že v objektu neprobíhala ani základní údržba, dům byl ve špatném stavu a nic se tam nedělo,” vypočítával.

Naopak podpořit Dům Šance se snažili například opoziční zastupitelé nebo ministryně Džamila Stehlíková (SZ). Marně. Radnice Prahy 5 od svého záměru neustoupila, a tak ještě v srpnu tohoto roku hrozilo, že se klienti nebudou mít kam obrátit o pomoc.

„Nedovedli jsme si představit, že by Dům Šance nefungoval byť jen jediný den. Rozeslali jsme proto asi 1500 dopisů městským částem, poslancům a senátorům se žádostí o pomoc. Někteří sice projevili zájem, ale jen na krátkou dobu,” popsal peripetie se zajišťováním nových prostor koordinátor občanského sdružení Šance László Sümegh.

Náhradní budova

Občanské sdružení nakonec získalo náhradní budovu v Praze 9, kterou jim zapůjčil soukromý subjekt. „Je to jen dočasné řešení, než se nám podaří dohodnout s městem na dalším postupu. Všechny naše sociální programy však naštěstí zůstaly zachovány,“ dodal Sümegh.

Najít vhodný objekt se snaží i pražský magistrát. Ten nabídl sdružení možnost vybrat si dům v Lahovicích. Ty jsou však v zátopové oblasti a řada domů zůstala zdevastována ještě od dob povodní. „Bylo to nejrychlejší řešení,“ hájí stanovisko magistrátu mluvčí radního pro sociální oblast Miroslav Šmíd. Podle jeho slov probíhají jednání mezi magistrátem a občanským sdružením.

„Je na představitelích občanského sdružení Šance, aby si po dohodě s hospodářskou správou vybrali nějaký objekt. Pracovníci správy by nám pak podali informaci, v jakém je dům stavu a zda bude nutná rekonstrukce. Předběžná dohoda se sdružením je taková, že pokud by dům byl ve špatném stavu, magistrát by se eventuálně spolupodílel na jeho rekonstrukci a Šance by dostala pronájem třeba i na několik desítek let,“ uzavřel Šmíd.