„Již dlouho jsem vnímala potřebu věnovat se blíže tomu, co jíme. Zasít semínko myšlenky rovnou do hlaviček ratolestí mi přijde jako nejlepší nápad. Děti se rády pohybují v přírodě, a když jim dáme určitý podnět, mají potom radost ze svého zahradničení," říká zakladatelka spolku.
Jídlo by podle Michálkové mělo být založeno na čerstvých lokálních potravinách. Přímo se školkami začal spolek spolupracovat minulý rok. Probudit u dětí vztah k půdě a k dobrým zásadám ve stravování se povedlo u řady malých zahradníků i jejich rodičů v Praze 7.
Zahradničí celá Praha
Nově začíná spolupracovat se školkami napříč Prahou. „Přejeme si být oporou všem mateřským školám, které jsou osvětě dětí v tomto smyslu otevřeny, a vítáme partnerství se všemi, kteří sdílí naše přesvědčení," uvádí Michálková.
Když se školky do projektu přihlásí, spolek jim objedná záhonky, kompostéry a sežene výhodně motyčky i hrabičky. Následně probíhají workshopy jak pro učitele, tak pro samotné děti.
Výchova zahradníků pomocí workshopu
„S výchovou malých zahradníků začínáme na začátku školního roku. Důležité je totiž půdu obhospodařit na podzim, aby se do jara připravila na výsev. Během hravého workshopu vysvětlíme dětem, co je půda, kompost, koloběh živin v přírodě a co se děje se semínkem," říká Michálková.
Školky, které se do projektu přihlásí, získají omalovánky Sešit malého zahradníka. Ten interaktivním způsobem učí vnímat přírodu kolem záhonků a věnuje se i zdravému stravování.
Do budoucna má spolek v plánu se právě jídlem zabývat více. „Rodiče, kteří chtějí zahradničit se svým dítětem na vlastní zahradě, si mohou sešit koupit," dodává Michálková.
Čtěte také: Spolek chce spojit síly s občany. Kvůli chystané proměně Komořan