K Národnímu divadlu se sjedou stovky dětí, které se léčily nebo se léčí s onkologickým onemocněním. Setkat se tu mohou nejen se svými lékaři, ale také například s hercem Jiřím Mádlem. Program, který začne o půl druhé odpoledne, odstartuje FACES Elišky Podzimkové, mladé výtvarnice, která sama v dětském věku přežila onkologické onemocnění.

Děti budou moci pomocí barev vdechnout nový život černobílým fotografiím dětských onkologických pacientů bez vlasů v nadživotní velikosti. Ty organizátoři rozmístí po celé piazzetě. Na fotografie budou moc malovat, co je napadne – tváře, šperky či třeba šílené vlasy.

„Poté na účastníky čeká taneční vystoupení, beseda o dětské onkologii za účasti lékařů a bývalých pacientů a jejich rodin. Od 17 hodin se pak koná půlhodinová autogramiáda osobností, jejichž jména jsou překvapením,“ uvedla mluvčí Dnu dětské onkologie Kateřina Havelková.

Můžete darovat své vlasy na paruky

Letos se návštěvníkům nově předraví projekt Nové háro, který založila mladičká onkologická pacientka Markéta. Ta své nemoci bohužel před několika dny podlehla. Rodina a kamarádi se však rozhodli v její započaté činnosti pokračovat.

A proto tu budou moci dobrovolníci darovat své vlasy, ze které budou následně vyrobeny paruky pro děti v onkologické léčbě na míru. Vlasy bude moci každý darovat přímo na místě, ostříhá ho zdarma profesionální kadeřnice.

„Den dětské onkologie je však především akcí pro veřejnost. Cílem je přispět k odstranění mýtů o nádorovém onemocnění v dětském věku a strachu zdravé populace z komunikace s nemocnými a jejich nejbližšími,“ vysvětlila Havelková.

Lampionový průvod i koncert

Právě tady se může každý na vlastní oči a na vlastní kůži přesvědčit, že onkologická onemocnění přežívá více než 80 procent dětí. „I v době léčby jsou stále těmi dětmi, kteří touží po tom hrát si, smát se a mít kolem sebe kamarády. Izolace neprospívá nikomu,“ dodala mluvčí.

Nakonec v 18 hodin vyrazí od Národního divadla lampionový průvod, který půjde uličkami Starého Města a svou pouť skončí na Václavském náměstí. Lampiony si budete moci koupit přímo na náměstí Václava Havla.

Celou akci pak v sedm večer zakončí koncert na podporu dětské onkologie. Dětem zazpívá Tonya Graves, americká zpěvačka žijící v České republice, Petr Poláček a beatboxer BeatSolčy. Vstup na akci je zdarma.