„Pravidelně každý podzim vyhlašujeme pro pražské základní a mateřské školy soutěž O nejlepšího sběrače. Letošní sedmý ročník jsme ale pojali poněkud netradičně. Zatímco v předchozích letech se sbíraly lesní plody pro zvířecí obyvatele lesních zookoutků, tento rok jsme pomoc mateřských a základních škol nasměrovali na pacienty naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy,“ vysvětlila mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Žáci se letos pustili do sběru novinového papíru a nepotřebného textilu. Papír v záchranné stanici slouží jako podestýlka do klecí, v nichž se zraněná zvířata zotavují, a textilie zase pro jejich pelíšek. Společnými silami se dětem z 16 mateřských i základních škol a 79 tříd podařilo nasbírat celkem 1 203 kilo papíru a 477 kilo textilu.

„Soutěžilo se v kategoriích Nejlepší škola, Nejlepší třída a Nejlepší jednotlivec. Nejpilnější školou se stala MŠ a ZŠ Bártlova, která celkem nasbírala 284 kg papíru a textilu. Cena pro nejlepší třídu putovala do Základní školy Brána jazyků, jejíž třída 8.B nasbírala 120 kg surovin. Z téže školy i třídy pochází také nejlepší jednotlivec, kterým se s 69 nasbíranými kilogramy stal Marek Novotný,“ popsala Petra Fišerová.

Děti za pomoc zvířatům dostaly dárkové koše se zdravými pokrmy. Nejlepší škola vyhrála certifikát na program Záchrana živočichů, který žáky seznámí s posláním záchranných stanic a vysvětlí jim, jaká nebezpečí ve městě na volně žijící živočichy čekají a jak jim lze předejít. Osobně se také setkají s jedním ze zachráněných pacientů.

„Vítězné třídě jsme předali vstupenku na populární program Noc v lese. Zblízka se seznámí s nočním lesem a jeho tajemnými obyvateli a za zvuků probouzející se tmy se uloží ke spánku v hájemství lesního srubu. A nejlepšímu sběrači umožníme stát se na jeden jedinečný den ošetřovatelem, který pečuje o zvířata v zookoutku v Malé Chuchli,“ doplnila mluvčí Lesů hl. m. Prahy.

V letošním roce záchranná stanice doposud přijala rekordních 4 066 poraněných a jinak handicapovaných živočichů a jejich počet do konce roku ještě poroste. „Velice si ceníme všech, kteří se do sběru zapojili, ať jedním, či desítkami kilogramů. Pacienti záchranné stanice ocení jakoukoli pomoc a každý kousek nepotřebného textilu, na kterém se jim bude ve stanici pohodlně usínat,“ uzavřela Fišerová.