Anketu Dítě Česka organizuje česká pobočka UNICEF. Projekt si klade za cíl dát prostor a hlas dětem a mladým lidem, kteří pomáhají tam, kde je to podle nich třeba, mají schopnost pozitivně vést druhé a mají potenciál do budoucna. „V anketě Dítě Česka by nemělo jít o jednorázové velké činy, ale spíše o dlouhodobou aktivitu dětí a konkrétní výsledky. Chtěli jsme, aby se o šikovných dětech vědělo, aby byly za svoje aktivity veřejně oceněny, abychom tím inspirovali i ostatní. Dítě Česka chce říct, že má smysl na sobě pracovat a něco dělat pro druhé,“ řekla výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Pomáhá lidem a její vášní jsou potravinové banky

Ester Anna Soukupová pochází z Netunic a je jednou z nejaktivnějších dobrovolnic v YMCA Plzeň, kde vede a spoluorganizuje výtvarné, hudební a jazykové kroužky a připravuje program pro dětské tábory. „Myslím si, že dělat svět krásnějším a lepším místem nemusí jen vysoce postavení lidé a politici, ale může to dělat každý z nás kdykoliv a kdekoliv. Pomáhat ostatním a vidět je, jak jsou šťastní, to mě naplňuje,“ vysvětluje Ester.

V Netunicích je mladou osobností, která je hodně vidět. Spoluorganizuje dětské dny, pohádkové lesy, rybářské závody a řadu dalších komunitních aktivit. Nejraději ji mají místní děti, především ty nejmenší a předškolní, kterým vždy pomáhá.

Další její aktivitou jsou potravinové banky – těm se o víkendu věnuje i 12 hodin denně a se zářivým úsměvem rozdává letáčky, vybírá darované potraviny a sama je odnáší na místo určení. Svým nadšením pro pomoc druhým inspiruje své spolužáky a mladé lidi v obci, dětem je velkým vzorem. Ráda by se v budoucnu zapojila do komunitní politiky i celonárodního vedení YMCA. „Sama bych se nepřihlásila, nominovala mě moje sestra. Moc si toho vážím,“ dodává Ester.

Pomáhá na horách i na Ukrajině

Matěj Strnad je nadějný záchranář ze Sekerských chalup nedaleko Mariánských Lázní. Začínal v kroužku místních dobrovolných hasičů, odkud přešel k Záchranné službě Royal Rangers, kde si jako jeden z nejmladších udělal zdravotnický kurz a začal se věnovat záchranářskému výcviku. Od té doby již absolvoval desítky školení a specializačních kurzů včetně potápění, výškových prací, jeskyňářství nebo outdoorového záchranářství, a to jak v Česku, tak i Dolomitech, Švýcarsku nebo Chorvatsku.

Vyhlášení vítězů druhého ročníku ankety Dítě Česka pro talentované a inspirativní děti. | Video: Deník/Radek Cihla

Ve svých 17 letech toho už stihl hodně – například v rámci působení v horské službě Mountain Rangers v zimě zachránil desítky turistů z nesnází na sjezdových a běžkařských tratích u Mariánských Lázní. Nenudí se ani v létě, kdy s Royal Rangers zajišťuje různé druhy akcí a poskytuje pomoc u lehkých zranění i život ohrožujících stavů. „Jednou z největších akcí byl letos začátek války na Ukrajině, kam jsme jeli pro handicapované a nemocné civilisty. Potom jsme jim pomáhali s ubytováním a hospitalizací po celé Evropské unii,“ dodává Matěj.

Vítězství v anketě Dítě Česka není prvním oceněním, které má. Pyšní se také zlatou záchranářskou hvězdou cti, kterou získal po záchraně 18 životů před utonutím a 36 životů při pandemii covid-19.

O tom, kdo v anketě Dítě Česka zvítězí, rozhodovala odborná porota, ve které najdeme například předsedkyni AV ČR Evu Zažímalovou, rektorku Univerzity Karlovy Milenu Králíčkovou, školského ombudsmana Ladislava Hrzala nebo Rastislava Maďara, epidemiologa a děkana ostravské lékařské fakulty. Členem poroty byl i zástupce Deníku – generální ředitel vydavatelství Vltava Labe Media Vít Nantl.

„Mladí lidé jsou motor. Mladý člověk ve výzkumu přináší novou energii a čirou nefalšovanou radost z bádání a života obecně. V našich výzkumných týmech má rozhodně smysl mít co nejvíc mladých a nadšených lidí,“ vysvětluje jeden z přínosů ankety Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy.