Akci s názvem Narcisy pro Prahu iniciovali krajinářští architekti Jakub Med a Johana Šimčíková. Společně s řadou dobrovolníků a s pomocí zahradníků vysadili v metropoli okolo 25 tisíc cibulí narcisů. I přes listopadovou zimu a nepřízeň počasí lidé sázení nevzdali. Celkově jim ale trvalo okolo dvou týdnů.

Žluté zářící narcisy mají především upozorňovat na šestý ročník Landscape festivalu, který v metropoli odstartuje v půlce června. „Akce se věnuje veřejnému prostoru a urbanizované krajině. Její náplní jsou kromě výstav, přednášek a diskuzí především site specific instalace,“ vysvětlil Jakub Hepp z Landscape festivalu.

Site specific art je umění zasazené do kontextu určitého prostoru, kterým je přímo vymezováno. Nejčastěji jde o nepřenosné umělecké projekty spočívající v oživování opuštěných chátrajících budov.

„Pro náš projekt jsme oslovili přední české i zahraniční krajinářské architekty a umělce. Ti pak své umění zasadí do vybraných, většinou problematických, lokalit. Přičemž cílem je snaha tyto místa kultivovat, dotvářet a nabízet či nastiňovat nová řešení,“ doplnil Jakub Hepp.

Žlutá linie narcisů se tak díky krajinářským architektům, ale i dobrovolníkům táhne až z ostrova Štvanice přes Rohanský ostrov, Karlín, vrch Vítkov až na Žižkov. Stejná bude i trasa chystaného festivalu.

„Hlavním cílem bylo vyslat jakousi první vlaštovku čili předvoj landscape festivalu a jím vytýčené trasy. Snažíme se propojit zmíněná území a vytvořit tak alternativní trasu vůči městskému centru, která ukáže návštěvníkům neprávem opomíjená divočejší místa. Umožní jim podívat se na Prahu z jiných úhlů a v jiných souvislostech,“ popsal Jakub. 

Výrazné narcisy tak upozorní Pražany na krásná místa, která bývají často přehlížena. Žlutou barvu květin zvolili iniciátoři projektu především kvůli tomu, že vytvoří zřetelnou linku, která bude dobře vidět a onu trasu na chvíli načrtne a rozsvítí.

Pokud se budete chtít na kvetoucí žlutou linii podívat, máte na výběr z několika lokalit. Můžete je všechny také propojit příjemnou procházkou. Jelikož nic netrvá věčně, i květy postupně odkvetou. Proto si jedinečnou podívanou nenechte ujít.