Zachránit je může včasná léčba na specializovaném pracovišti včetně kompletní výměny krevní plazmy a biologické léčby. Informace k onemocněním zvaným trombotické mikroangiopatie na tiskové konferenci představili lékaři z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.

"Tyto poruchy nemají často popsanou přesnou příčinu, ale předpokládáme, že za nimi mohou stát skryté chyby v imunitě nebo genetické odchylky, které se právě v těhotenství odmaskují," uvedl vedoucí Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky VFN Michal Koucký.

Lékaři se s těmito poruchami nesetkávají často, ve VFN měli 12 pacientek v posledních osmi letech. Doporučují proto sledovat neobvyklé příznaky. Často mohou být podobné jako u jiných těhotenských komplikací, na rozdíl od nich se ale nevyřeší porodem.

"Je třeba zpozornět, pokud jsou příznaky zvláštní nebo mají podivné, třeba neměřitelné hodnoty," popsal přednosta kliniky David Cibula. V případě podezření je podle něj nutné nasadit léčbu v řádu dní, protože hrozí ohrožení života matky i dítěte.

"Pokud se té ženě neposkytne adekvátní péče, má až 80procentní riziko, že zemře. I s léčbou je to 20 procent," doplnil Koucký. Podle vedoucí lékařky Kliniky nefrologie VFN Romany Ryšavé se uvnitř cévy vytvoření krevní sraženina, která způsobí nedokrvování důležitých orgánů vedoucí k poškození například jater nebo ledvin.

Pacientkám je proto poskytnutá intenzivní péče s podporou selhávajících orgánů a s pomocí přístrojů jim lékaři odeberou krevní plazmu, kterou nahradí plazmou od dárců. Někdy je potřeba podle Ryšavé i sedm výměn plazmy nebo moderní léky. "Pokud nedochází ke zlepšení během pěti, šesti dnů, nasazujeme cílenou biologickou léčbu," dodala.