Zástupci FAMU označují její odsouzení mimo jiné za projev sílících sympatií policejních složek a státního zastupitelství vůči projevům rasismu a nenávisti. Dopis redakci poskytl docent Katedry dokumentární tvorby Vít Janeček.

Krejčová je čerstvou doktorandkou FAMU, absolvovala audiovizuální studia.

„Stavíme se za angažovaný postoj Kateřiny Krejčové a apelujeme na policii, státní zastupitelství a soudy, aby posuzovaly skutkovou podstatu a její kontext spravedlivě a v duchu svobod a demokratického řádu. Stavíme se za zproštění Kateřiny Krejčové viny," píše se v dopise, pod nímž jsou kromě pedagogů a studentů podepsáni i někteří zaměstnanci FAMU.

Podle obžaloby skočila Krejčová policistovi na záda, když zakročil proti jejímu příteli. Krejčová ale tvrdí, že zákrok policisty byl nepřiměřený. Jejím odvoláním se bude Městský soud v Praze zabývat ve čtvrtek 28. dubna.

Šibenice s nápisem „Za vlastizradu"

Incident se stal loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem „Za vlastizradu". Té se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici.

Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím je prý vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele odmítli.

Žena podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Způsobila mu tím prý pohmoždění ramene, kvůli kterému musel být týden v pracovní neschopnosti.

Krejčová se bránila tím, že zákrok policisty byl nepřiměřený, její advokát Pavel Uhl ho dokonce považuje za zneužití pravomoci úřední osoby. Oba také během soudního jednání upozorňovali na to, že padesát kilo vážící Krejčová skoro dvojnásobného policistu zranit nemohla.

Čtěte také: Podporovatelka migrantů dostala podmínku za napadení policisty