neděli ale v reakci na Němcovovu smrt věnovali vzpomínce na něj a také podpoře ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové, která v ruském vězení drží 79. den hladovku.

Bývalý vicepremiér a nesmiřitelný kritik vlády Vladimira Putina Němcov byl v pátek zastřelen poblíž Kremlu. Vyšetřovatelé posuzují několik verzí včetně možné souvislosti s ukrajinským konfliktem. Smutečního průvodu k uctění Němcovovy památky se podle pořadatelů v Moskvě zúčastnily desítky tisíc lidí. Také v Praze u Němcovova portrétu hořely svíce a lidé tam položili květiny.

„Jsem rád, že se v Rusku opozice staví proti těm, kdo nechtějí demokracii v Rusku a proti putinovskému režimu. Použil bych slova, která Němcov často na demonstracích používal: Za naši i vaši svobodu. A dodám: sláva Ukrajině," řekl europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. Připomněl tak slavné heslo z transparentu, s nímž v srpnu 1968 protestovalo proti okupaci Československa osm statečných ruských občanů přímo na moskevském Rudém náměstí.

Ředitel Občanského institutu Roman Joch uvedl, že mrtvých v Rusku „už je příliš mnoho - Politkovská, Magnitskij, Litviněnko, Boris Němcov. Je to smutné, ale ta řada zřejmě není u konce, zřejmě budou přicházet i další mrtví, jak v Rusku, tak na Ukrajině," uvedl.

Odpovědí na Putinovo jednání má být podle něj dodání zbraní Ukrajině. V podpoře dodávek zbraní se shodli i další řečníci a předseda spolku Pražský majdan Tomasz Peszyňski uvedl, že po vzoru USA či Británie, jejichž vojáci plánují cvičit ukrajinské, by se stejně mohla zapojit do jejich výcviku i armáda česká.

Pieta i petice

Lidé mohli na místě podepisovat petice za zvýšení protiruských sankcí a také proti prezidentovi Miloši Zemanovi, respektive proti jeho výrokům směrem k ukrajinskému konfliktu. Lékařka a někdejší politička Džamila Stehlíková připomněla jeho výrok, jímž přirovnal válečný konflikt ke chřipce. „Není to chřipka, je to ebola, která se šíří přes média, je to nákaza a lidé, kteří jí trpí, si začínají myslet, že popravy jsou legální," uvedla.

Kromě piety za Němcova lidé v Praze vyjádřili podporu i Nadě Savčenkové, která je v ruském vězení od svého červnového zadržení na ruské straně hranic. Jako příslušnice dobrovolnického praporu v Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na ruské novináře, z nichž dva zahynuli.

Ona jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím. K propuštění Savčenkové, která se ocitla na pokraji smrti, vyzývá i Evropská unie. Podle vězeňské správy je ale její zdravotní stav uspokojivý a soud schválil prodloužení vazby až do poloviny května.