Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) již před měsícem řekl, že hlavním gestorem vzpomínkových akcí je ministerstvo obrany. To do seznamu akcí zařadilo více než 90 událostí, které se budou konat od posledního dubnového týdne. Symbolickým koncem bude slavnostní koncert v Rudolfinu, který se uskuteční 27. října v předvečer výročí vzniku Československa.

Za hlavní bod oslav je ve vládním materiálu označen koncert v Kongresovém centru, který je naplánován na 5. května. Počítá se s účastí více něž 1700 lidí, přes polovinu jich budou tvořit vojáci a váleční veteráni. Pozváni jsou i vrcholní politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ti by měli mít, společně se Stropnickým, během slavnosti projevy.

„Je to výročí, při kterém máme ještě to štěstí, že se jeho oslav může zúčastnit i řada pamětníků událostí, ke kterým docházelo v roce 1945 na našem území," řekl na začátku března k výročí konce druhé světové války Sobotka.

Odhalení pamětní desky

Zeman a Sobotka by se rovněž 5. května také měli zúčastnit uctění památky padlých u Českého rozhlasu, kde bude odhalena pamětní deska. Na druhý den je naplánována přítomnost prezidenta a premiéra na oslavách osvobození Plzně, které se budou konat již od 30. dubna. Oba politici by se měli potkat také 8. května na tradiční pietě na Vítkově a 17. května na terezínské tryzně.

Pražský hrad ale zatím účast Zemana na akcích nechce potvrdit. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že se hlava státu zúčastní oslavy na Vítkově, ve stejný den proběhne na Pražském hradě jmenování generálů. Druhý den se pak vydá na oslavy konce války do Moskvy. Dodal, že v plánu je také setkání s veterány. Další Zemanovu účast nechtěl „předjímat".

V plánu oslav výročí konce války je také na konci dubna konference v Praze a pieta v Ostravě v Komenského sadech. V Brně se pak 2. května uskuteční slavnostní koncert v Mahenově divadle za účasti Sobotky, Stropnického nebo šéfů obou komor Parlamentu.

O tři dny později budou uctěni padlí v Pražském povstání na pražské Staroměstské radnici a 7. května se politici sejdou na Olšanských hřbitovech u hrobů padlých českých a spojeneckých vojáků. Konec druhé světové války má připomenout také několik výstav a mnoho akcí si naplánovala také jednotlivá města.

Ministerstvo obrany počítá i s účastí některého z vrcholných představitelů Česka na „ústředních československých" oslavách na Slovensku v Liptovském Mikuláši. Přesné datum zatím není podle vládního materiálu určen. Sobotka je také pozván na 10. května do Mauthausenu na připomenutí osvobození bývalého koncentračního tábora.