Anketa byla vyhlášena nejen pro dobrovolníky. „Lidé mohli nominovat kohokoli, kdo se zachoval jako hrdina. Ať už tím, že působil jako dobrovolník, vedl organizaci nebo třeba „jen“ v okolí pomáhal dobrou náladou,“ přiblížil projekt vedoucí tiskového oddělení městské části Jan Hamrník.

Dobrovolníků se prostřednictvím webového formuláře zaregistrovalo na úřadě 167. „Šili roušky, rozváželi je potřebným, zajišťovali nákup potravin či léků, zkrátka co bylo potřeba. S těmi, kteří jejich pomoc potřebovali, byli propojování prostřednictvím naší linky v nouzi, na niž se naopak obraceli potřební,“ sdělil Hamrník.

Každý příběh má hodnotu

ON-LINE ke koronaviru naleznete ZDE

Kromě dobrovolníků, registrovaných skrze formuláře, spolupracovala městská část také s řadou tamních občanů a organizací. Přesné číslo prý nelze vyčíslit. Každý jednotlivý příběh ovšem má svou hodnotu. Jména neuvádíme, dle Hamrníka byla databáze po ukončení nouzového stavu smazána v souladu s GDPR.

Český skaut Junák: svěřenci oddílu Rod Sovy pomáhali rozlévat dezinfekci z velkých kanystrů do malých lahviček, které následně rozdávali seniorům volajícím na krizovou linku. Dále jim rozváželi roušky a dezinfekci. Z jejich podnětu oslovila starostka firmu, která Praze 10 poskytla deset tisíc prázdných lahviček, do nichž byla dezinfekce přelévána.

Pan P. K. z autoškoly NOBE: po dobu tří týdnů rozvážel třikrát denně roušky a dezinfekci. Jednalo se o desítky individuálních výjezdů do bytů potřebných, během nichž rozvozil stovky hygienických pomůcek.

Paní G. H.: pomohla s nákupem seniorce ze Strašnic, která má doma postiženou dceru a zároveň se zrovna vrátila po operaci z nemocnice domů. Spolu  partnerem to navíc učinili zdarma, a dokonce odmítli od ženy peníze za nákup.

Paní E. F.: pořídila seniorce ze Strašnic nákup a navíc jí zajela do Institutu klinické a experimentální medicíny pro léky, které nejsou v běžné lékárně dostupné.

Pomoc pokračuje

Teď si možná říkáte, zda projevy solidarity neskončily s nouzovým stavem. Na Praze 10 by neradi o pomoc nezištných lidí přišli. „Ještě než došlo ke skartaci osobních údajů, všechny dobrovolníky jsme oslovili,“ prozradil Hamrník s dovětkem, že o dlouhodobou spolupráci projevilo zájem třicet z nich.

„Rádi bychom s nimi byli v kontaktu jak při obdobně nenadálých situacích, tak ve chvílích, kdy se některý z občanů Prahy 10 dostane do krizové situace,“ vysvětlil Hamrník. Nouzový stav zkrátka změnil rutinní návyky celé země a dokonale prověřil povahu Čechů. Ukázalo se, že se lidé dokážou semknout, držet při sobě a pomoci si.

Motivy pomáhajících krásně vyjádřila jedna z dobrovolnic paní P. K. v dopise na Prahu 10: „Dělala jsem společnost jedné báječné dámě. Rychle jsme se spřátelily. Nakoupila a dovezla jsem jí vše potřebné. Na další pomoci už jsme domluvené. Děkuji, že jste mi dali možnost pomoci jí. Budete-li potřebovat obstarat ještě někoho v mé blízkosti, ráda pomohu.“

Tak vážně mluví opravdový hrdina. Nemyslíte?