Příčina zatím není jasná. Pomoci odpovědět na otázku, zda se jedná o hromadnou otravu jídlem, jak naznačovaly původní předpoklady, nebo o následky jiného podnětu, by měly detailní vyšetření pacientů a rozbory odebraných vzorků pokrmů.

Hotel vinu necítí

Poskytovatel ubytování však na své straně žádné pochybení nevidí. Deníku to řekla generální ředitelka hotelu Albion Dana Ficlová. „Odmítám tvrzení, že by to bylo z hotelového jídla,“ zdůraznila. A vyložila své argumenty: hotel má 290 pokojů. Jídlo konzumovali další hosté i zaměstnanci. Kromě lidí napojených na soutěž miss, jimž volali záchrannou službu zaměstnanci hotelu, nikdo žádné problémy nehlásil. „Nikomu dalšímu nic nebylo,“ konstatovala ředitelka Ficlová. Jinými slovy: podle vedení hotelu je třeba pátrat jinde.

Mohlo se stát cokoli. Soutěžící krásky mohly sníst něco někde jinde. Konkrétní podezření ale nikdo nemá. A že by mezi účastníky soutěže kolovalo třeba něco jako bonboniéra? Nikdo si nevzpomíná. Nebo – že by se nabízely úvahy dokonce o možnosti úmyslného útoku proti účastnicím soutěže? O tom organizační štáb nechce byť jen spekulovat. „Muselo se jednat o nešťastnou náhodu,“ podtrhla pro Deník Barbora Vaníčková z týmu pracujícího na přípravě sobotního klání. Jeho konání je nyní vážně ohroženo, byť se většině dívek během čtvrtka výrazně ulevilo.

Do tří nemocnic

Po půl desáté ale vyhlížela situace poměrně dramaticky. K hotelu v Peroutkově ulici se hnaly tři sanitky se zdravotnickými posádkami a vůz s lékařkou. A zdravotníci měli plné ruce práce. Po čtyřech pacientech bylo převezeno do nemocnic Na Bulovce a v Motole, další dva skončili ve střešovické nemocnici.

Mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková uvedla, že zdravotní stav čtveřice dívek byl stabilizovaný; u dvou z nich lékaři záhy rozhodli o propuštění do domácího ošetřování. Pacientky, které záchranáři převezli Na Bulovku, byly všechny ošetřeny ambulantně. Deníku to potvrdil mluvčí nemocnice Martin Šalek. „Neměly potíže, které by znamenaly hospitalizaci; teplota, tlak i tep byly v pořádku, jen jim prokazatelně bylo nevolno,“ konstatoval mluvčí. Pacientky podle jeho slov dostaly injekci proti zvracení, probiotika neboli léky na vylepšení žaludečního prostředí – a také doporučení, jak upravit svůj stravovací režim. Všechny pak ještě během dopoledne z nemocnice odešly.

Lékaři z Bulovky předpokládají, že za nevolností stojí něco, co dívky snědly. Stravovaly se totiž společně – a jídlo bylo podle jejich slov jedinou aktivitou, které se od rána věnovaly. I zdravotníci ze Střešovic mohli konstatovat, že stav dvou pacientů je stabilizovaný. O příčině intoxikace ale nespekulovali. „Stále ještě provádíme vyšetření, které by mělo zjistit původ jejich problémů,“ řekla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Mezi pacienty střešovické nemocnice byl i ředitel soutěže Jindřich Karpíšek. Také jeho lékaři odpoledne propustili. Před 15. hodinou se vrátil do hotelu – nedokázal ale říci, zda problémy soutěžících nějak ovlivní podobu finálového večera. Prozatím je jisté jedno: všechny možnosti zůstávají otevřeny. Včetně úplného zrušení akce.

Policie vyčkává

Pražská policie je o případu informována, ale zatím nic nevyšetřuje. Mohlo by se to ale měnit poté, co bude zřejmé, jaká je příčina zdravotních obtíží účastnic soutěže krásy i jejího šéfa.

Finálový večer pražské miss se možná neuskuteční

V souvislosti se zdravotními problémy je ohrožen finálový večer soutěže Miss Praha 2011 Open, která se má v sobotu večer uskutečnit na Žofíně. O jeho konání bude vedení soutěže teprve rozhodovat.

Do nemocnic totiž bylo odvezeno osm z deseti finalistek, dále ředitel soutěže Jindřich Karpíšek a jedna členka realizačního týmu. Všichni se shodují, že se museli přiotrávit jídlem. Pouze jediná finalistka neměla žádné zdravotní problémy, další dívka sice potížím neunikla, ale nebyly závažné natolik, aby ji musela odvážet sanitka.

Zatím má vedení soutěže jasno: nebudeme dělat finálový večer na úkor dívek; nechceme, aby soutěžily vyhladovělé finalistky, které se cítí zle. A musíme se poradit společně s nimi, zda ony samy chtějí soutěžit. Zatím je tedy vše ve hvězdách – a hodně záleží na tom, jak se budou cítit samotné účastnice soutěže.

O tom, zda štáb soutěže bude po vedení hotelu požadovat nějakou kompenzaci, je prý v této chvíli předčasné hovořit. Jisté je, že v hotelu účastníci soutěže zůstávají; o stěhování jinam ani neuvažovali. Organizační tým je přesvědčen, že se muselo jednat o nešťastnou náhodu, nedomnívá se, že by se snad mohlo jednat o úmyslný útok proti účastnicím soutěže.

Přestože jsou všechny účastnice soutěže dospělé a většině dívek se už během odpoledne ulevilo natolik, že mohou své blízké informovat samy, vedení soutěže se snaží kontaktovat jejich rodiny. Dát jim zprávu o tom, co se stalo, a současně sdělit, že všechny slečny budou podle vyjádření lékařů v pořádku – byť dvě z nich skončily dokonce na kapačkách.

Čtěte také: OBRAZEM: Nejkrásnější dívky v Praze šly do plavek