Registr bytů k výměně, který už od prosince minulého roku slibuje nájemníkům obecních bytů magistrát, však zatím stále nefunguje. Všechny úřady využily pro zdražení maximální míru povolenou zákonem, a tudíž zvednou činži o 24,4 procenta. „Zdražovat budeme na maximum. Deregulace se týká i bytů určených k privatizaci,“ řekl mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

V šedesátimetrovém bytě první kategorie se tak v průměru nájem zdraží o šest set, ve stometrovém bytě to bude tisíc korun. Záleží ovšem také na lokalitě, ve které byt stojí. Rozdíly se v první vlně deregulace pohybují okolo pěti korun za metr čtvereční.Vnižších kategoriích bude zdražení výraznější, opět podle lokality dosáhne k osmnácti korunám za metr. Od nového roku byly totiž z původních čtyř kategorií vytvořeny pouze dvě, I. a II. byly sloučeny v byty dobré kvality, III. a IV. v byty zhoršené kvality.

Radnice nabízejí občanům pomoc

Radnice občanům, kteří se obávají dopadu rychle rostoucího nájemného, slibují jak sociální pomoc v podobě příspěvku na bydlení, tak umožnění výměny bytu za menší. K tomuto účelu měl sloužit magistrátní registr bytů k výměně. Ačkoliv měl být původně spuštěn už v červnu, nájemníci se ho dočkají prý nejdříve po prázdninách. Podle radního pro bytovou oblast Jiřího Janečka se nyní vytvářejí počítačové programy pro databázi. „Také musíme ještě vyřešit nějaké legislativní problémy. Prvním jsou realitní kanceláře, kterým tak ubudou zakázky. Musíme zjistit, kam až můžeme zajít. A za druhé musíme vymyslet takový systém, aby si nájemníci při výměnách neříkali o doplatky,“ popsal včera stav příprav Janeček. Žádosti o výměnu tak zatím zpracovává bytový odbor magistrátu. „Evidujeme přibližně čtyři stovky žádostí,“ doplnil Janeček.

S deregulací už začala většina městských části. Zbývají pouze Praha 1, 5, 8, 10 a 15. Pokud budou všechny městské části postupovat jako magistrát, bude se v obecních bytech deregulovat až do roku 2010. Každý rok vzroste nájemné o nejvyšší možnou povolenou hranici. Ta zatím určena není, stanovovat se bude každý rok znovu. Ani po třech letech se ale nebude rovnat tržnímu nájemnému.