„Celkem se do výroby a produkce přímého přenosu zapojí 35 lidí, hlavní přenosový vůz musí být na stadionu připraven už jedenáct hodin před úvodním výkopem,“ říká David Solnař, mluvčí stanice O2 TV, jež zápas vysílá. Technici po Edenu natáhnou dva kilometry kamerových kabelů a k tomu přidají půl kilometru zvukových kabelů.

Celková cena techniky přesahuje 100 milionů korun a paradoxně je umístěna na tom nejrizikovějším místě stadionu u sektoru hostů. „Vše musí být pochopitelně včas na svém místě a musí být postaveny bezpečnostní zábrany, na což dohlíží pořadatelská služba, aby nikdo z fanoušků neměl do těchto míst přístup,“ vysvětluje Solnař.

Přenosový vůz měří šestnáct metrů

Samostatnou kapitolou je speciální přenosový vůz. Měří šestnáct metrů, plně naložen může vážit téměř čtyřicet tun, přímo v něm sedí až 22 osob a je vybaven 16 kamerami. Do vozu je možné zapojit až 28 kamer.

„Využíváme ho nejen pro naše přenosy, ale nabízíme ho i externím partnerům z Česka i zahraničí. V minulosti už například vyráběl finálové zápasy z nejvyšší polské fotbalové soutěže, mistrovství světa v orientačním běhu, kvalifikaci na fotbalové mistrovství světa a Ligu mistrů,“ přibližuje Solnař exkluzivitu přenosového vozu.

Lidé ze štábu O2 TV už to v Edenu dobře znají. „V porovnání s výrobou předkola Ligy mistrů Slavie proti APOELu se toho po technické stránce až tak moc neliší. Ale vše ostatní je samozřejmě o stupeň jinde. Na evropské poháry musíme mít vše připravené již den předem. Probíhá několik zkoušek, ladí se satelity, činovníci z Champions League dělají pravidelné kontroly.

Má to svůj přesný řád dle manuálu. Jeden štáb se věnuje Jestřábímu oku, tedy zařízení, které sleduje, zda míč přešel brankovou čáru. Pak je tu další vůz z Itálie, který dělá grafiku, v tomhle je to jiný svět. Ale z hlediska naší role je to ve vztahu k derby hodně podobné,“ říká vedoucí přenosového vozu Antonín Kotraba.

Poprvé bude živě přenášena i pozápasová tisková konference, celkem bude zajištěno šestnáct kamerových pozic. Zápas bude moderovat dvojice Jan Homolka a Milan Štěrba. Zejména pro prvně jmenovaného to bude speciální zápas, jelikož v den zápasu slaví narozeniny. „Doufám, že to bude pořádná oslava fotbalu,“ směje se.

Co myslíte, dojde i na nějaký ten přeřek?