Historická rezidence primátora na Mariánském náměstí opět po roce hostila setkání magistrátních politiků, zástupců městských částí, lidí z byznysu a dalších vzácných hostů.

ON-LINE
Setkání s primátorem hlavního města Prahy v podrobné reportáži ZDE.

Mezi panelisty byli kromě Hřiba ještě primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě), do jehož gesce spadá doprava. Diskutovat přišel také Ondřej Boháč, šéf městského Institutu plánování a rozvoje (IPR Praha). Dalšího náměstka Petra Hlaváčka (Spojené síly pro Prahu/TOP 09), který má na starosti územní rozvoj, nahradil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Hřib kritizoval Krnáčovou. Ale co říkají čísla?

Hned na úvod se probírala jedna ožehavá věc týkající se primátorových poradců. Zastupitel Tomáš Portlík (ODS) před pár týdny na facebookovém profilu zveřejnil tabulku, která ukazaovala, kolik stáli tito lidé za Hřibových předchůdců. „Zdeněk Hřib před volbami kritizoval svojí předchůdkyni pro vysoký počet drahých poradců,“ poznamenal Portlík v příspěvku.

Zdroj: Deník
Setkání Deníku s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem (vlevo). Moderátorem byl šéfredaktor Deníku Tomáš Skřivánek.
Hřib: Viděl jsem mnoho úřadů s jejich chybami. Magistrát má všechny najednou

Z čísel vyplývá, že oproti Pavlu Bémovi (tehdy ODS), Bohuslavu Svobodovi (ODS), Tomáši Hudečkovi (tehdy TOP 09) i Adrianě Krnáčové (ANO) měla současná hlava magistrátní koalice v letošním roce nejvíce poradců. Sedm lidí zaměstnaných na hlavní pracovní poměr stálo podle Portlíkem zveřejeněné tabulky necelý půl milion korun měsíčně. Magistrát tedy vyšli Hřibovi lidé na průměrně 70 tisíc korun na jednoho pracovníka (hrubý plat plus odvody zaměstnavatele).

Krnáčová přitom na začátku minulé volebního období posílala poradcům „jenom“ zhruba 250 tisíc každý měsíc. Na druhou stranu měla exprimátorka hodně externích zaměstnancích, kteří pracovali na dohodu o pracovní činnosti či dohodu o provedení práce. Dvě OSVČ mají v primátorské kanceláři mají práci i teď.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Magistrát hledá schopného manažera. Přihlásila se exprimátorka Krnáčová

„Chápu, že je to mediální atraktivní téma, ale možná je problém ve slovu poradce. Není to člověk, který by se v přítmí pražské kavárny setkával s různými lidmi. Je to vlastně můj asistent. Jeho plat je navíc daný tabulkami ministerstva vnitra,“ řekl primátor Hřib na debatě Deníku.

A co tedy pro primátora tito asistenti dělají? „Jedna oblast se týká asistence při běžné agendě, kdy máme na radě spoustu tisků a dokumentů. Další poradci mají na starosti korupci, protože víme, co se tady v minulosti dělo, a další se starají o komunikaci a PR,“ odpověděl primátor Hřib s tím, že takto široký tým je při současné práci Rady hl. m. Prahy potřeba.

Rozhodnutí přežijí maximálně jednu koalici

Dalším z hlavních témat pátečního setkání byl budoucí rozvoj metropole. Prezident Prouza poznamenal, že Praze chybí dlouhodobá strategie. „Rozhodnutí v metropoli přežijí maximálně jednu koalici,“ poznamenal šéf Svazu obchodu a cestovní ruchu ČR. Podle Prouzy tu neexistuje cíl s dlouhodobým horizontem, například Vídeň či Bratislava se za poslední roky posunuly víc než české hlavní město.

Představení programu nové koalice na Magistrátu hlavního města Prahy.
Zodpovědnost, nebo břídilství? Praha má návrh rozpočtu na příští rok

„Praha si musí udělat domácí úkoly, na které se předtím kašlalo. Jedná se jednak o významné infrastrukturní stavby, odblokovat výstavbu na brownfieldech a postupně vyřešit krizi bydlení. Společnou vizi rozvoje hlavního města má zanesenou v koaličním programu. Máme tam, že chceme Prahu krátkých vzdáleností a že nechceme úřednická ghetta,“ řekl primátor Hřib k budoucímu rozvoje metropole.

Podle něj i náměstka Scheinherra či šéfa IPRu Boháče leží spoustu problémů ve Středočeském kraji. „Praha je takovým pustým ostrovem. Na rozdíl od primátorů jiných měst i světových metropolích, kde jsou s nadsázkou šéfové měst diktátoři, má tady v Praze primátor omezené možnosti zejména kvůli silnému státnímu dohledu,“ zmínil Boháč.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a pražský primátor Zdeněk Hřib (na snímku z 6. prosince 2018).
Další dopis. Neblokujte směny s Prahou, vyzval Hřib Babiše

Napjatý vztah mezi Hřibem a premiérem Andrejem Babišem (ANO) není rozhodně tajemstvím. Primátor však sdělil hostům akce pořádané Deníkem s vámi ve spolupráci s redakcí Pražského deníku, že rozhovory s jednotlivými resorty Babišovy menšinové vlády opírající se o komunisty funguje lépe. „Přes ten PR nános to není vidět,“ rýpl si Hřib do Babiše.

Hřib: Spousta problémů Prahy leží v parlamentu

Probíralo se rovněž zdravotnictví, doprava či smart city. Před rokem se v reprezentativních prostorách primátroské rezidence v režii Deníku debatovalo zejména o centrálním stavebním úřadě nebo dostavbě Pražského okruhu. Hřib se krátce po volbách s chodem úřadu teprve seznamoval. Po roce, kdy Piráti s Prahou sobě a Spojenými silami (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) v hlavním městě vládnou, měli oba koaliční zástupci co říct. Celý průběh akce si můžete přečíst v podrobné reportáži ZDE. 

„Spousta problému Prahy neleží tady v tom baráku,“ ukazál v průběhu setkání primátor Hřib směrem k budově Nové radnice, kde sídlí magistrát hlavního města. „Ale leží na druhém břehu Vltavy, v poslanecké sněmovně,“ dodal Hřib s tím, že ačkoliv Praha má zákonodárnou iniciativu, nemá hlasy, jak by v parlamentu prosadila své zájmy.

Andrej Babiš (vlevo) a Zdeněk Hřib.
Střet o vládní čtvrť a okruh: Babiš se ptá Hřiba, Hřib se ptá Babiše