Horká letní neděle patřila u Obchodního centra Chodov dětem. Pražský deník uspořádal jako oslavu jejich svátku Den s Deníkem. Rodiče se zase mohli zúčastnit diskuse o žhavých tématech se zástupci radnice Prahy 11.

Výraznou početní převahu měli tentokrát ti nejmenší, přišlo jich několik stovek. Deník pro ně připravil nejrůznější atrakce, od malování na obličej přes dovednostní soutěže až po divadelní pohádky. „Nejlepší byly tanečnice, to bylo jako v televizi,“ ocenila šestiletá Šárka Grušová vystoupení souboru Mix Dance. Na hlavním pódiu se střídali tanečníci, kouzelníci a herci, kteří dětem zahráli několik klasických českých pohádek.

Parkovat není kde

Dospělé návštěvníky nejvíce zajímala diskuse o aktuálních tématech, na kterou přišel starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS) a městští radní Jiří Janeček (ODS) a Milan Pešák (ODS). Místní lidi trápí především problém s parkováním. „V ulicích stojí mnoho firemních vozidel, takže lidé si pak nemají kam dát své auto. Tam kde bydlím já, není po páté hodině již žádné místo,“ postěžoval si Deníku Petr Grošek. „Největší problém Chodova je parkování, především na sídlištích. U obchodního centra je místo vždy, ale u nás ne. Žiji v ulici Dědinova, a tam se prostě zaparkovat nedá,“ přidala se se stížností Pavlína Hofmanová.

Starosta připustil, že v některých lokalitách Prahy 11 je s parkovacími místy problém. V řadě oblastí se však magistrát snaží situaci s parkováním přespolních vyřešit budováním velkých odstavných parkovišť. „Na Opatově a Chodově jsou P+R parkoviště a na Hájích je hlídané parkoviště. Avšak na Roztylech je velký problém, tam nám auta přijíždějících stojí v ulicích,“ uvedl Mlejnský.

Podle radního Pešáka zastupitelé Prahy 11 v městském zastupitelstvu bojují o to, aby se na Jižním městě postavilo další parkoviště. „V souladu s možnostmi rozpočtu Praha investuje do parkovišť, teď to bylo hlavně v severní části města, snažíme se, aby to bylo i na jihu,“ popsal situaci Pešák.

Vodní svět co nevidět

Další z místních obyvatel si postěžovali na nedostatek míst pro sportování. „Jediné, co mi tady na Chodově vadí, je to, že se obyvatelé nemají kde sportovně vyžít,“ svěřila se Deníku Lucie Grossová. Zástupci radnice slíbili, že nejméně jedné velké novinky se místní dočkají za pár let. Celých třicet let co Jižní Město stojí, tu chceme bazén. Teď se to konečně podaří.

"Areál Vodní svět by měl vzniknout na Chodově v ulici Mírového hnutí,“ oznámil starosta Mlejnský. Podle radního Janečka městská část v současnosti připravuje materiály pro územní řízení. „Když to půjde dobře, za rok a půl nebo za dva roky se začne stavět,“ přiblížil časový plán Janeček.

Také situace cyklistů je v jedenácté městské části podle lidí z radnice čím dál lepší. „Jako první městská část jsme vydali vlastní cyklistickou mapu. Vloni jsme vybudovali téměř čtyřicet kilometrů cyklotras a cyklostezek,“ uvedl Mlejnský. Přiznal však, že některé z nich jsou vedeny po ne zcela bezpečných komunikacích. „Pravda je, že někdy vedou po komunikacích pro automobily, z velké části ale vedou po zcela bezpečných trasách bez automobilové dopravy,“ uvedl starosta.

Samoobsluha v Jarníkově ulici

Lidi z některých oblastí Chodova pro změnu trápí nedostatek lokálních obchodů a samoobsluh, které vytlačilo Obchodní centrum Chodov. „Tento fakt je ovšem v pořádku, lidem se líbí nakupování ve velkých centrech, úbytek malých obchodů je vedlejší efekt,“ uvedl Mlejnský. „My můžeme malé obchodníky podporovat tím, že jim dáme nižší nájem, ale pak nás jiní podnikatelé mohou napadnout, že to není spravedlivé a mají pravdu,“ popsal svízelnou situaci.

K jednomu zlepšení ale podle něj brzy dojde právě v části Chodova. „U ulice Jarníkova je bývalý supermarket, víc než tři roky zavřený, lidé musejí chodit dva kilometry do Hypernovy, sám tam bydlím, tak tu situaci znám. V nejbližší době tam bude znovu otevřena samoobsluha,“ řekl lidem starosta.