Přesně měsíc po velkém přepravním průzkumu v metru zveřejnil dopravní podnik první výsledky. Jedno je jasné, cestujících v metru přibývá, v den průzkumu k přepravě metro využilo 1,2 milionu osob.

„Přepravní průzkum potvrdil naše domněnky o tom, že přeprava v metru za čtyři roky doznala dalších změn. Například počet cestujících přepravených za den narostl od roku 2004 téměř o 5 procent,“ okomentoval výsledky průzkumu Martin Dvořák, generální ředitel dopravního podniku.

Metrem C jezdí lidé nejvíce

Nejvytíženější trasou je podle předpokladů linka metra C. Ta za celý den přepravila více než 518 tisíc cestujících, druhá je trasa B, kterou jelo přes 404 tisíc lidí a nejméně cestujících jelo na trase A, a to 276 tisíc.

Poslední průzkum tohoto druhu se naposledy uskutečnil před 4 lety. „Od té doby vzrostl celkový počet přepravených cestujících o 56 641 osob, to je o 4,96 procenta více,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Z hlediska nejvíce zatížených stanic je na prvním místě I. P. Pavlova, kde denně nastoupilo a vystoupilo přes 118 tisíc osob. Jen asi o 900 cestujících méně má Dejvická. „To je celkem logické. Zastávku využívají lidé přijíždějící ve směru od Kladna, zastávka je stále ještě v podstatě v centru, je zde i hodně studentů,“ vysvětlil Filip Drápal, mluvčí Ropidu, společnosti na organizování pražské integrované dopravy.

Třetí nejvytíženější je stanice Anděl, která zároveň jako poslední přesáhla hranici sta tisíc osob, za den se zde obrátilo 101,5 tisíce cestujících.

Liduprázdno je ve stanici Kolbenova

Nejméně využívanou stanicí je Kolbenova, kde se obrátí denně jen něco málo přes 5 tisíc cestujících. I dvě další nejméně využívané stanice jsou na trase B, a to Invalidovna a Stodůlky. „U stanice Kolbenova i Invalidovna by se měla do budoucna situace zlepšit, do těchto lokalit se postupně lidé vrací. Hodně se zde staví,“ pokračoval Filip Drápal.

Výsledky mimo jiné prokázaly, že jsou málo využívané také nové stanice metra C Střížkov, Prosek, Letňany. Prosek je s 12 tisíci přepravenými osobami vůbec nejslabší na trase C. „I proto přistupujeme od 4. ledna ke změně, kdy bude do nových stanic jezdit jen každé druhé metro,“ doplnil Drápal. I když například Letňany s více než 30 tisíci cestujícími denně na tom nejsou nejhůře.

Změny zatím nebudou

„Průzkum slouží zejména k aktualizaci přepravních údajů, které napomohou efektivnější organizaci hromadné dopravy v Praze,“ informoval Ondřej Pečený. Další konkrétní změny v přepravě v metru ale zatím nehrozí. „Na změnách se pracuje s půlročním předstihem. První by se tak mohly objevit až v létě příštího roku,“ doplnil Filip Drápal.

Letošní listopadový průzkum byl proveden metodou lístkového průzkumu, který probíhal v době od 5.30 do 21.45 hodin ve všech vestibulech a všech stanicích pražského metra.

Nejzatíženější stanice podle obratu cestujících: nástup i výstup

Linka A: Dejvická 117.726, Můstek A 92.296, Staroměstská 40.992,

linka B: Anděl 101.451, Smíchovské nádr. 71.561, Černý Most 63.561,

linka C: I. P. Pavlova 118.647, Budějovická 99.798, Kobylisy 80.541.