Majitelé psů se svými čtyřnohými kamarády již před osmou hodinou ranní netrpělivě přešlapovali před výstavištěm. Čekala je veterinární prohlídka, než byli vpuštěni do haly, kde se konaly jednotlivé soutěže. Psi byli poté rozděleni do kruhů podle plemen a věkových kategorií. V devět hodin začalo klání o nejhezčího psa a fenu. A bylo to náročné. Většina účastníků, a to jak majitelů, tak pejsků musela čekat několik hodin, než přišli na řadu. Jakmile však stáli před porotcem, únava z nich jako mávnutím kouzelného proutku zmizela.

Psi museli porotcům předvést, že mezi nimi a jejích páníčky funguje naprostý soulad. Samozřejmostí byla dokonalá srst, zdravý úplný chrup či správné úhlení končetin. Ve dvě hodiny pak majitelé vyslechli ortely od porotců. Některé z majitelů zaplavila euforie, jiným dokonce ukápla i slza. Inu, tak to na soutěžích krásy chodí. Ne každý může vyhrát. A je jedno, jestli jste dvacetiletá slečna, nebo psí fenka.

Alena Siváňová a Beatrish

„Den před výstavou se náš byt mění v psí salón krásy,“ řekla Alena Siváňová, chovatelka čínských chocholatých psů a účastnice mezinárodní výstavy psů v Letňanech.

close zoom_in Jak často jezdíte se svými pejsky na soutěže?
Teď v létě, pokud nám vyjde čas, se účastníme soutěží i každý víkend. Snažíme se jezdit i na většinu mezinárodních soutěží do zahraničí.

Co všechno musí vaši čtyřnozí miláčci podstoupit před mezinárodní výstavou, jakou je tato v Letňanech?
Je toho spousta. Koupání, česání, stříhání, mazání kůže – doslova u nás doma vzniká den před soutěží salón krásy.

Kolik času zabere výchova psů, kteří pak mají šanci se stát šampióny?
Určitě je potřeba věnovat velkou péči hned štěňátkům. Jejich speciální výchova trvá třeba tři hodině týdně. Hlavně se nesmí přetížit. Pro účely výstavy stačí, když se pejskové naučí správně stát na předváděcím stole či běhat v kruhu.

Jak byste zhodnotila úroveň pražských parků? Je jich tu pro venčení dostatek?
Samozřejmě se jednotlivé parky velmi liší. Někde je to lepší, jinde horší. Ale je fajn, že člověk může venčit pohodlně i přímo v centru Prahy – třeba Karlovo náměstí je na venčení pro majitele fajn.

VERONIKA VALENTOVÁ