První příchozí čekali u Matyášovy brány již od sedmi hodin a tvořila se dlouhá fronta přes celé Hradčanské náměstí. V 9 hodin se lidem brána otevřela. V Rothmayerově sále návštěvníky přivítali prezident s první dámou. "Den otevřených dveří spadá do předsevzetí, které jsem si dal. Že bude Pražský hrad otevřený nejenom návštěvníkům, ale také pro různé kulturní akce a shromáždění," řekl Pavel, který se funkce ujal přesně před rokem, 9. března 2023.

Zájemci si mohli od prezidenta nechat podepsat podpisové karty a prezidentský pár pozdravit. "Je to výjimečná událost a těšíme se, že si prostory prohlédneme," řekl ČTK jeden z návštěvníků, který ve frontě u brány čekal od 07:20. Lidé mohli vidět například Plečnikovu síň, Rothmayerův či Španělský sál, Rudolfovu galerii, Janákovu halu, Zrcadlový salon, Trůnní sál a další prostory.

Po celý den byly volně přístupné také další významné pamětihodnosti v hradním areálu, tedy katedrála svatého Víta, Starý královský palác, bazilika svatého Jiří, Zlatá ulička nebo po zimní přestávce znovuotevřené hradní zahrady. Návštěvníci si mohli prohlédnout i expozice v Obrazárně Pražského hradu, Rožmberském paláci a v Prašné věži neboli Mihulce, v níž je umístěna stálá výstava o historii Hradní stráže. Vstup zdarma se podle prezidentské kanceláře nevztahoval na Jižní věž svatovítské katedrály na třetím nádvoří.

Ze dne otevřených dveří na Pražském hradě. | Video: Deník/Radek Cihla

Den otevřených dveří s otevřením reprezentačních místností pořádá Pražský hrad pravidelně. Během předchozího mandátu prezidenta Miloše Zemana ale vyvolávaly kritiku mimo jiné plošné policejní kontroly, které turistům i Pražanům několik let komplikovaly přístup na Hrad.

Petr Pavel loni v dubnu, zhruba měsíc po nástupu do funkce, oznámil, že se u vstupů do hradního areálu odstraní většina bezpečnostních rámů, skončily tak plošné kontroly. Nyní policisté na Hradě kontrolují jen namátkově, kvůli tomu několik bezpečnostních rámů na místě zůstalo, stejně jako zátarasy na příjezdových cestách.