Jedno je přes spory jisté: most je ve velmi špatném stavu. Odborníci upozorňují na problém, že je postaven z prostého betonu, velké škody napáchala ale také například povodeň v roce 2002 a pak také zanedbaná údržba.

Budoucnost mostu řeší Praha už 14 let

„Zboření cenného mostu a jeho nahrazení mostem bez architektonické soutěže je prostě barbarství,“ říká například starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Odpůrci bourání už chystají řadu protestních akcí. Most otevřený v roce 1928 chtěli nechat zapsat mezi kulturní památky, ale návrh neprošel. Podle Lidových novin ale Národní památkový ústav podal podnět k přezkoumání tohoto rozhodnutí.

Generální ředitel TSK Petr Smolka.
Šéf TSK Petr Smolka: Postavit nový most je výhodnější a hlavně rychlejší

Liší se i názory odborníků, co je lepší: například Kloknerův ústav, na základě jehož posudku přestaly na začátku roku přes most jezdit auta i tramvaje, možnost opravy nevylučuje. Rada expertů náměstka primátora naopak doporučila bourání.

Čas hraje pro bourání

V případě mostu naopak našli výjimečně shodu primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek pro dopravu Petr Dolínek. Oba jsou pro pokračování v roce 2016 zastavených plánů, tedy pro zbourání a postavení nového, většího mostu. Bez architektonické soutěže, vybraná firma získá na starost i samotnou tvorbu projektu. Praha tak chce předejít situaci, kdy budou přibývat jen vícepráce a náklady porostou.

Lidé protestovali 25. dubna na Libeňském mostě v Praze proti jeho zbourání.
Dolínku, nesahej na most. Proti zbourání unikátu protestovaly stovky lidí

Zastáncům bourání hraje do karet hlavně čas. Most byl chvíli uzavřen kvůli havarijnímu stavu. Pokud by se město rozhodlo pro opravu, musí soutěžit projektanta a ztratit tak několik let. Demolice a stavba nového může začít dříve: soutěž již odstartovala a je jen přerušená. Navíc má Praha jiný problém s cestou do Holešovic: špatný stav Hlávkova mostu. Jen stěží si lze představit situaci, že bude zavřený najednou Libeňský i Hlávkův most.

V případě demolice mostu mohou být opět Libeň a Holešovice odříznuty, ve hře je i vybudování provizorního mostu, vzhledem ke značné hlučnosti se takovému typu přezdívá „rámusák“.

Libeňský most.
Libeňský most půjde k zemi. Jeho zbourání podpořili pražští radní