Několik iniciativ a organizací se chystá dát najevo svůj nesouhlas se zamýšleným umístněním americké protiraketové základny na území České republiky, další chtějí vyjádřit odpor vůči politice Bílého domu. V malostranské ulici Na Tržišti se před velvyslanectvím USA v pondělí 4. června, tedy v den příjezdu amerického prezidenta do metropole, sejdou mladí komunisté, aby protestovali proti Bushově návštěvě v Praze.

Jen jedna akce odpůrců radaru

Občanská iniciativa Ne základnám kupříkladu nahlásila tři protestní shromáždění. Pořádat bude nakonec jen jedno, a to rovněž 4. června. Odpůrci radaru se chtějí sejít vpodvečer na Hradčanském náměstí. „Řekl bych, že bylo záměrem magistrátu hlavního města naše akce omezit. Nepovolení vysvětlují tím, že za shromáždění by mělo nést odpovědnost více lidí. My jsme měli nahlášenou jednu odpovědnou osobu a jednoho náhradníka. Klidně se tak mohly konat dvě demonstrace,“ míní mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš.

Magistrát rozhodnutí hájí tím, že by demonstranti, v případě povolení akcí, mohli úplně zatarasit průchod k Pražskému hradu. Protesty se totiž měly konat na přístupových cestách k Hradčanům. „Magistrát má právo ze zákona akci nepovolit, pokud není v souladu s podmínkami pro veřejné shromáždění,“ řekl mluvčí magistrátního úřadu Jiří Wolf.

Ironická kampaň neprošla

Jedna z nepovolených akcí iniciativy odpůrců radaru Ne základnám měla být informační kampaní o politice USA, druhá se měla nést v ironickém duchu. O jejím charakteru vypovídá i její zamýšlený název „Klaunský průvod k příležitosti návštěvy krále šašků“. Naopak bez problémů prošla schválením série protestů, které plánují pravicoví extremisté a jejich příznivci. Ti mají na Hradčanech vyhrazena tři místa. Cílem jejich akce je protestovat proti „americko-izraelské politice v Iráku“.

close zoom_in