Kromě demonstrace chystají přítomní předat zastupitelům hlavního města také petici. Tu nesli do metropole účastníci protestní pochodu za navrácení Slovanské epopeje do moravskokrumlovského zámku. Štafetovým způsobem ušli celkem 310 kilometrů.

Petici si předali mezi sebou, jednotlivé úseky měřily od čtyř do patnácti kilometrů.

„Půjde o poklidnou demonstraci s cílem upozornit na to, že Slovanská epopej je s Moravským Krumlovem pevně svázána a má v něm své místo,“ řekl Vladimír Kuchař, organizátor protestní akce.

Z Moravského Krumlova na ni přijede třemi autobusy přibližně 150 lidí. Pořadatelé demonstrace předpokládají, že je přijedou podpořit i další lidé.

Současná situace ohledně Slovanské epopeje je taková, že po 31. říjnu letošního roku by měla být všechny plátna převezena do Prahy a provizorně vystavena ve Veletržním paláci.

„Praha tím nesplní podmínku malíře Alfonse Muchy, že obrazy umístí v budově výslovně vystavěné k tomuto účelu,“ uvedl Tomáš Třetina, starosta Moravského Krumlova.

- Soubor dvaceti pláten je inspirován slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha je daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Moravského Krumlova, který je jeho rodným krajem.

- Alfons Mucha obrazy daroval Praze ale s podmínkou, aby pro ně hlavní město vystavělo nové prostory. To se ale dosud nepodařilo.

- Město už řadu let hledá vhodnou výstavní síň pro velká plátna. Mezi variantami, kde by mohla být epopej vystavena, je kromě Letné, Vítkova a Pražského hradu také Fantova kavárna na hlavním nádraží.